LTE yukarı yönlü kaynak tahsisi algoritma geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
LTE uplink resource allocation algorithm dseign and evaluation
- Tez No: 488254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RADOSVETA İVANOVA SOKULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde kablosuz ağların ve internet kullanımının artması ile birlikte multimedya uygulamaları kullanımına olan talep de artmaktadır. Kullanıcıların talep ettikleri yüksek verimlilik ve veri hızı, şebeke sağlayıcıların ve operatörlerin yeni zorluklarla karşılaşmalarına sebep olmaktadır. Her ne kadar 3GPP tarafından bu zorlukları karşılamak üzere geliştirilen LTE/LTE-A standardları tanıtılmış olsa da mevcut kaynaklar sınırlı olduğu için bunların efektif bir şekilde yönetilmesi elzemdir. Bu yüzden eNodeB' nin MAC katmanında bulunan paket çizelgeleyicisinin rolü büyük önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında, en çok kullanılan çizelgeleme algoritmaları olan“RR”,“AMT”ve“B-CQI”araştırılmış olup, performansları incelenip eksiklikleri tespit edilmiştir. Bu araştırmalar sonucu, yukarı yönlü iletimde, sistemde var olan kaynakların kullanıcılara adillik ve verimlilik arasında makul bir denge kurarak paylaştırılmasını sağlayacak bir algoritma tasarlanmıştır. Kullanıcı persfektivinden adillik ve verimlilik arasında kurulan dengeyi görebilmek için“kullanıcı oranı”adında yeni bir performas metriği tanıtılmıştır. Tasarlanan algoritmanın performansı literatürde var olan algoritmalar ile simülasyon ortamında kıyaslanmış olup değerleri kullanıcı oranı bazında gözlemlenilmiştir. Sonuçlar, tasarlanan algoritmanın kullanıcılar arasında kaynak dağılımını adil yapmaya çalışırken, aynı zamanda kullanıcıların verimliliğini de düşürmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of wireless networks and the internet has drastically increased caused to a great extend by the upward spiral of using multimedia applications. Their demands for high throughput and high data rates present new challanges to the network providers and network operators. Even though the LTE/ LTE-A standards have been introduced by the 3GPP with the aim of solving these challanges, the need for more effective and adequate resource allocation mechanisms and procedures still remain. In this sense the role of the packet scheduler located in the MAC layer of the eNodeB is of upmost importance. In this thesis, the most common used scheduling algorithms“RR”“AMT”and“B-CQI”have been investigated, performance evaluations have been analyzed and their deficiencies have been determined. Based on this, a new uplink resource allocation algorithm is designed to ensure that the available resources in the system are allocated fairly among users while keeping users throughput high. A new metric called“user ratio”has been introduced to observe the trade-off between the fairness and the user throughput from user perspective. The performance of the proposed algorithm is compared to the algorithms that exists in the literature in terms of the user ratio metric. The results show that the proposed algorithm allocates resources fairly among users while allowing the users have high throughput.