Asidofilus sütü ve propolisin in vivo olarak kanser tedavisinde kullanım potansiyelinin araştırılması
In vivo investigation of potential use of asidophilus milk and propolis in cancer treatment
  1. Tez No: 488255
  2. Yazar: ELİF ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KIŞLA, DOÇ. DR. AYŞE NALBANTSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde asidofilus sütünün ve propolisin fare meme kanseri modelinde in vivo olarak anti-tümör etkisi incelenmiştir. Kanser hastalığı çağımızın en tehlikeli ve ölümcül hastalıklarındandır. Kanser tedavileri radyoterapi, kemoterapi gibi tedavi yöntemlerini içermekte iken son yıllarda bu yöntemlere immünoterapi de eklenmiştir. İmmünoterapi sayesinde konağın immün sistemi modüle edilerek tümör oluşumlarının baskılanması mümkün olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda çeşitli immünomodülatör bileşenler araştırılmaktadır. Tez çalışmasında asidofilus sütünün ve propolisin anti-tümör etkilerin belirlenmesi amacıyla öncelikle in vitro denemeler yapılmış olup, propolisin 4T1 hücre hattı için IC50 değeri 129 µg/mL olarak saptanmıştır. In vivo denemeler kapsamında ise 2x104 hücre/fare olacak şekilde 4T1 hücreleri enjekte edilen Balb/c fareler, 14 gün boyunca gavaj yoluyla propolis (66 mg/kg) ve/veya asidofilus sütü (108 kob/mL) ile beslenmiştir. Çalışma süresince farelerin ağırlıkları tartılmıştır. Çalışma sonunda ise oluşan tümör boyutları kumpas ile ölçülmüştür. Farelerden toplanan spenositlerin proliferasyonu ölçülmüştür. Dalak hücre kültürü ve 4T1 hücreleri ko-kültür hazırlanarak sitotoksik etki mikroskop ile incelenmiştir. CD8+ T hücre yanıtı akış sitometrisi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar kontrol grubuna göre belirlenmiştir. Splenosit proliferasyonu ve CD8+ T hücre analizi bu sonuçları doğrulamıştır. En iyi anti-tümör etkinin asidofilus sütünün ve propolisin birlikte kullanımı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the antitumor effect of acidophilus milk and propolis in the mouse breast cancer model was investigated in vivo. Cancer is the most dangerous and deadly disease of our time. While cancer treatments include treatment methods such as radiotherapy and chemotherapy, immunotherapy has been added to these methods in recent years. Immunotherapy is known to suppress tumor formation by modulating the immune system of the host. Various immunomodulatory components are being investigated in this context. In the thesis, in order to determine the antitumor effects acidophilus milk and propolis, firstly in vitro experiments were carried out and the IC50 value for propolis on 4T1 cell line was determined as 129 μg / mL. For in vivo experiments Balb /c mice injected with 4T1 cells (2x105 cells / mouse) were fed with gavage propolis (66 mg / kg) and / or acidophilus milk (108 cfu / ml) for 14 days. During the study the weights of the mice were weighed. At the end of the study, the tumor sizes were measured with caliper. The proliferation of sphenocytes which collected from mice was measured. Spleen cell culture and 4T1 cells were prepared by co-culture and cytotoxic effect was examined with microscope. CD8+ T cell response was analyzed by flow cytometry. The results were determined according to the control group. Splenocyte proliferation and CD8+ T cell analysis confirm these results. The best anti-tumor effect was obtained by the combined use of acidophilus and propolis.