Bazı dolaylı nem ölçme aletlerinin menemen uluslararası tarımsal araştırma ve eğitim merkezi toprak koşullarında kalibrasyon eğrilerinin belirlenmesi
Determination of calibartion curves of some indirect soil moisture measuring instruments for the international agricultural research and training center soil
- Tez No: 488257
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Toprak neminin belirlenmesi tarımsal araştırmalarda temel bir ihtiyaçtır ve son yıllarda toprak neminin belirlenmesi için toprak nemini dolaylı ölçen birçok cihaz kullanılmaktadır. Bu çalışmada toprak nem içeriğinin belirlenmesinde yoğunlukla kullanılan nötronmetre, kapasitans sensör ve tansiyometre aletlerinin kalibrasyon eğri ve eşitliklerinin çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Menemen Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü arazisinde 6*6 m boyutlarında bir deneme parseli oluşturulmuş ve etrafı 70 cm yüksekliğinde seddeler ile çevrilmiştir. Daha sonra söz konusu bu parsele, 105 cm derinliğini doygun hale getirecek miktarda su verilmiş ve haftada iki defa aletlerle ve gravimetrik olarak nem ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, gravimetrik nem değerlerine en yakın sonuçları sırasıyla nötronmetre, kapasitans sensör ve tansiyometre aletleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
Soil moisture determination is a basic demand for agricultural research and in recent years many different insturement are used to measure soil moisture content indirectly. In this study, it was aimed to determine calibration curves and equations of neutron moisture meter, capacitance sensor and tensiometer some widely used soil moisture measuring instruments. For this purpose, in Menemen International Agricultural Research and Training Center, 6 x 6m experimental plot was built and surrounded 70 cm high banks. After that, research area was ponded till saturation and soil moistures had been measured twice a week by the instruments and gravimetric method. According to results, the closest values to actual soil moisture content values (gravimetric soil moistures) were measured by neutron moisture meter, capacitance sensor and tensiometer respectively.