İzmir ekolojik koşullarında Türkiye ve İran kökenli safran popülasyonlarında bazı verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of some yield and quality characteristics of original Turkish and Iranian populations in Izmir ecological conditions
- Tez No: 488261
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Deneme, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekerrürlü ve iki faktörlü olarak Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında 2016 safran yetiştirme döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, safranın üç farklı popülasyonunun üç farklı dikim zamandaki çiçek uzunluğu (cm), yaş stigma uzunluğu (cm), tek yaş çiçek ağırlığı (g), çiçek ağırlığı (g/parsel), yaş stigma ağırlığı (g), yaş stigma ağırlığı (g/parsel), tek kuru çiçek ağırlığı (g), kuru çiçek ağırlığı (g/parsel), tek kuru stigma ağırlığı (g), kuru stigma ağırlığı (g/parsel), yaprak sayısı (adet/bitki), yaprak uzunluğu (cm), yaprak eni (mm), yaş yaprak ağırlığı (g/bitki), kuru yaprak ağırlığı (g/bitki) ve kalite özelliği olarak Crosin, Picrocrosin ve Safranal oranlarının meydana getirdiği değişimler değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmada, verim parametrelerin biri olan yaş stigma ağırlığında Tokat popülasyonu için 2. dikim zamanı uygun iken, Safranbolu ve İran popülasyonu için 3. dikim zamanı daha uygun olduğu belirlenmiştir. 3. dikim zamanında kuru stigma ağırlığı (g) değerlerinin yüksek çıktığı ispat edilmiştir. Kalite parametreleri incelendiğinde, Tokat popülasyonu için Picrocrosin ve Safranal oranları 1. dikim zamanında en yüksek değere ulaşmıştır. Safranbolu popülasyonunun Picrocrosin ve Crosin değerleri 1. dikim zamanında yüksek bulunurken, Safranal değerinin 2. dikim zamanında daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İran popülasyonunda her bir kalite özelliği açısından 3. dikim zamanının daha uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, was aimed to determine some yield and quality characteristics at three different planting times (30 September, 14 October, 31 October) of three saffron populations grown in İzmir conditions (Tokat, Safranbolu and Iran).The experiment was performed in the 2016 saffron growing period at the experimental field of Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field and two factors according to the split plot arrangement of treatments in a Randomized Complete Block with three reclications. In this context, flower length, length of age stigma, single age flower weight, flower weight (g / parcel), single age stigma weight, age stigma weight (g / parcel), single dry flower weight, dry flower weight (g / parcel), single dry stigma weight, dry stigma weight (g / parcel), number of leaves, leaf length, leaf width, age leaf weight, dry leaf weight and changes in the rates of Crocin, Picrocrocin and Safranal as quality characteristics were measured. It was determined that the second planting time was appropriate for the Tokat population and the third planting time for the Safranbolu and Iranian population was more appropriate for the age stigma weight, one of the yield parameters. It was proved that the dry stigma weight (g) values at the 3rd planting time are high. When the quality parameters were examined, the Picrocrocin and Safranal ratios for the Tokat population reached the highest value at the first planting time. Safranbolu and the Iranian population were determined to be more appropriate for the third planting time.. It has been determined that the third planting time is more appropriate in terms of quality characteristics in the Iranian population.