Özel çevre koruma bölgeleri sert substratum kommuniteleri üzerindeki korumanın etkinliğinin değerlendirilmesinde fotoğrafik verinin analizi
Analysis of the photographic data to evaluating effectiveness of the hard substratum communities in the specially protected area
- Tez No: 488260
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma Fethiye Özel Çevre koruma bölgesi sınırları içerisinde ve çevre koruma alanı dışında kalan civar bölgede, mevcut korumanın koruma olmayan alana göre bir farklılık yaratıp yaratmadığın belirlenmesi amacıyla Nisan – Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma periyodu sürecince toplam 360 fotoğraf karesinin analizi yapılmış, elde edilen veriler deneysel tasarım ilkelerine göre analiz edilmiştir. Çalışmada Cystoseira spp.'den kaynaklanan mevsimsel dalgalanma dışında koruma bölgesi istasyonları ile kontrol bölgesi istasyonları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study performed in the period of April- October 2011 with the aim of determinate if the protection creates any difference in specially protected area respect to nearby unprotected area. During the study 360 photo frames have been analyzed and obtained data analyzed according to the experimental design principles. No statistically significant difference was detected between the protection area stations and the control area stations, except for the seasonal fluctuating of algae population caused by Cystoseira spp.