Fotovoltaik teknolojilerin Türkiye açısından yatırım değerlendirmesi Tire Organize Sanayi Bölgesi örneği
Evaluation of photovoltaic technologies investment in turkey-Tire Organized Industrial Zone case
  1. Tez No: 488301
  2. Yazar: HAKAN SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN EKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması kapsamında fotovoltaik teknolojinin Türkiye açısından değerlendirilmesi bir uygulama örneği üzerinden incelenmiştir. Uygulama örneği olarak İzmir Tire'de kurulmuş olan 500 kW'lık Fotovoltaik Sistem Güneş Santrali ele alınmış olup bu sistemin fizibilite değerlendirmesi yapılmıştır. Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması kadar doğru yöntemler ile analiz ve kurulum yapılması çok önemlidir. Bu sayede yatırımcı için hayati önem taşıyan beklenen ve gerçekleşen üretim değerleri arasındaki fark yapılan hesaplamalarla ortaya konulabilmektedir. Sonuç olarak, bu tez çalışması kapsamında, güneş enerjisi ile elektrik üretimi amaçlı tesis kurmayı isteyen kurum ve kişilerin yatırımlarını yaparken referans olarak kullanabileceği bir fizibilite çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis investigation of photovoltaic technology in terms of Turkey via a case study has been realized. As a case study, 500 kW solar photovoltaic power plant is selected and feasibility study of the plant has been conducted which is founded in Tire/ Izmir. Recently renewable energy usage is important on the other hand to select and establish the correct size of systems is crucial. Feasibility of a renewble energy sytem provides important knowledge regarding the expected and realized production rates which has significant importance for investors. As a result, within the this thesis a feasibility study for a photovoltaic solar energy power plant has been realized to help the institution and individual investors.