Tarımsal peyzaj değişimi analizi: İzmir ili Bornova ilçesi örneği
Agricultural landscape change analysis: A case study of Bornova district in Izmir province
- Tez No: 488315
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmanın amacı, İzmir ili Bornova ilçesinde tarımsal peyzaj değişiminin peyzaj metriklerinden yararlanarak incelenmesidir. Araştırmanın yöntemi; uydu görüntülerinin sınıflandırılarak, alan kullanım/arazi örtüsü (AK/AÖ) ile tarımsal peyzaj değişimlerinin belirlenmesi ve peyzaj metrikleri ile değişim analizinin gerçekleştirilmesidir. İlçenin alan kullanım/arazi örtüsü ile tarımsal peyzaj değişiminin analiz edilmesinde Sınıf Alanı (CA), Peyzajın Oranı (PLAND), Ortalama Leke Büyüklüğü (AREA_MN), Bağlantılılık İndeksi (CONNECT), Leke Sayısı (NP), Peyzaj Şekil İndeksi (LSI), Alan Ağırlıklı Ortalama Leke Büyüklüğü (AREA_AM) ve Ortalama Öklid En Yakın Komşu Mesafesi (ENN_MN) olmak üzere sekiz adet peyzaj metriğinden faydalanılmıştır. Alan kullanım yapısının belirlenmesi için yapılan ekrandan sayısallaştırma işlemi için ArcGIS 10.1 yazılımı, peyzaj metriklerine yönelik analizler için ise FRAGSTATS 4.2 yazılımı kullanılmıştır. Analiz sonucunda, araştırma alanında 2012-2016 yılları arasında tarım alanlarının 3113 hektardan 3121 hektara artış gösterdiği, araştırma alanında kapladığı alanın oranının ise %14,52'den %14,56'ya yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the agricultural landscape change in Bornova District, Izmir, by using landscape metrics. The method of the research is to determine land use/land cover (LULC) and agricultural landscape change by classified satellite images and change detected by using landscape metrics. In this context, eight landscape metrics were used, which are Class Area (CA), Percentage of Landscape (PLAND), Mean Patch Area (AREA_MN), Connectance Index (CONNECT), Number of Patches (NP), Landscape Shape Index (LSI), Area-Weighted Mean Patch Area (AREA_AM) and Mean Euclidean Nearest Neighbor Distance (ENN_MN). Satellite images were interpreted on screen digitizing by using ArcGIS 10.1 for determine land use structure. FRAGSTATS 4.2 was used to analyze landscape patterns of the aforementioned district. The results revealed that class area of agricultural areas increased from 3113 hectares to 3121 hectares in study area between 2012 and 2016, and the total amount of agricultural areas increased from %14,52 to % 14,56.