Sodyum dodesil sülfat (SDS) + su liyotropik sıvı kristal sistemde polyvinylpyrrolidone (PVP) polimerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of polyvinylpyrrolidone (PVP) polymer in sodium dodecyl sulfate (SDS) + water lyotropic liquid crystal system
  1. Tez No: 488317
  2. Yazar: ESİN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MASALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada seçilen amfifilik bir molekül olan sodyum dodesil sülfat (SDS) ve sudan oluşan liyotropik sıvı kristal sistemine, suda çözülebilen bir polimer olan Polyvinylpyrrolidone (PVP) farklı oranlarda eklenerek, sıvı kristal fazlar üzerineki etkisi araştırılmıştır. SDS + su ikili sistemi sabit tutularak, PVP polimeri konsantrasyonu değiştirilerek üçlü sisteme geçişte ara faz oluşumları incelenmiştir. Oluşan üçlü sistemde PVP polimerinin etkisiyle meydana gelen değişimler polarize mikroskop ile incelenerek tekstür yapıları araştırılmıştır. Ayrıca optiksel özellik olan çift kırılma indisi seçilen genişlik aralığında incelenmiştir. Böylece sıvı kristal sisteminde, polimer konsantrasyonun çift kırılma indisi üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Polyvinylpyrrolidone, a polymer which can be dissolved in water, has been added to a lyotropic liquid crystal system consists of sodium dodecyl sulfate (SDS) which is an amphiphilic molecule and water, at different percentages and its effect on liquid crystals has been researched. Intermediate phase formations have been examined at the transition to ternary system while SDS + water binary system has been kept constant and PVP polymer concentration has been changed. The changes that occurred with the influence of PVP polymer at the ternary system have been examined with polarized microscope and their texture structure has been studied. And birefringent index which is an optical characteristic has been examined at the chosen width range. Thus the effects of polymer concentration on birefringent index in liquid crystal system has been observed.