Familyal over tümörlerinde p53 gen ve protein değişiklikleri
p53 gene and protein abnormalities in familial ovarian cancers
- Tez No: 48833
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET p53 geni 17. kromozomun kısa kolunda (17pl3.1) yerleşmiş bir tümör süpresör gendir. Hücre büyümesine ve proliferasyonuna negatif yönde etki eder. p53 geninin fonksiyon kaybı, kanser gelişimi için risk oluşturmakta ve p53 gen mutasyonları tüm kanser tiplerinin yarısından fazlasında izlenmektedir. Over kanserlerinde de p53 gen değişiklikleri bilinmesine karşın familyal özellik gösteren over kanserlerinde p53 geni ile az sayıda çalışma yer almaktadır. Biz de bu çalışmamızda familyal özellik gösteren over tümörü olgularında p3 protein ve gen değişikliklerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda familyal özellik gösteren 6 ailede 12 over tümörü olgusunda immunohistokimyasal metodla, Pabl801 monoklonal antikor kullanarak p53 protein ekspresyonu incelendi ve anormal p53 protein ekspresyonu %16.6 bulundu. 12 over tümörü olgusuna ait parafin bloğa gömülü doku örneklerinden DNA izolasyonu yapılarak p53 geninin ekzon 4, 5, 6, 7 ve 8-9'daki değişiklikleri PCR-SSCP ile incelendiğinde; 1 olguda ekzon 6'da, 2 olguda ekzon 7'de ve 1 olguda ekzon 7 ve 8-9'da koformasyonel bir değişikli ği yansıtan değişik ve normalden farklı bant patternleri elde edildi. PCR- SSCP ile mutasyon sıklığı % 33 olarak bulundu. PCR-SSCP ile p53 geninde mutasyon izlenen olgularda, DNA dizi analizleri yapılarak değişikliğin baz düzeyinde gösterilmesi planlandı. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY p53 gene, which is a tumor supressor gene is located on the short arm of chromosome 17 (17p13.1). It has negative effects on cell growth and proliferation. The loss of p53 function confers an enormously elevated risk of devoloping cancer and p53 mutation is observed more than half of the total cancer types. Although p53 alterations has been known on familial ovarian cases, there are limited number of studies including familial cancers with p53 gene. In that study we tried to examine p53 protein and gene alterations on familial ovarian cancer cases. On six family with 12 ovarian tumor has been studied with immunohistochemical method by PAb1801 monoclonal antibody and abnormal p53 protein expression was shown as %16.6. After DNA isolation from parafin embeeded tissue samples of 12 ovarian tumor cases, PCR-SSCP analysis has been performed on exons 4, 5, 6, 7, 8-9 of p53 gene. In one case at exon 6, in two cases at exon 7 and in one case at exon 8-9 have been obtained abnormal band pattern that reflects conformational changes and mutation frequency with PCR- SSCP was found as % 33. On p53 gene mutations determined by PCR-SSCP analysis, DNA sequencing that demonstrate changes at base level have been planned.