İzmir ili gerbera yetiştiriciliğinde kök ve kök boğazı çürüklüğü etmeni Phytophthora cryptogea (Pethybr. Et Laff)'nın saptanması ve savaşımı üzerine araştırmalar
Investigations on determination and management of root and crown rot Phytophthora cryptogea (Pethybr. Et Laff) in gerbera cultivation in Izmir province
  1. Tez No: 488332
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesi İzmir ilinde, örtü altı üretim alanlarında yetiştiricilik açısından önem taşıyan gerbera bitkisinde kök ve kök boğazı çürüklüğüne neden olan Phytophthora cryptogea etmeninin morfolojik ve moleküler tanısı ile savaşım çalışmalarının yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla İzmir ilinde gerbera üretiminde önem taşıyan Balçova, Seferihisar, Menderes, Urla ve Güzelbahçe ilçelerinden hastalık belirtisi gösteren toplam 178 bitki örneği toplanmıştır. Yapılan izolasyonlar sonucu toplanan örneklerin 38'inde (%21.34) etmenin varlığı saptanmıştır. Elde edilen 38 izolatın morfolojik tanısı yapıldıktan sonra, patojenisite testi yürütülmüştür. Patojenisite testinde, en virulent bulunan Ph-29 İzmir-Seferihisar (%93.75) ve Ph-33 İzmir-Menderes (%100) izolatlarının q-PCR ile moleküler tanısı yapılmıştır. Ph-29 İzmir-Seferihisar izolatının, gen bölgesinin gen bankasındaki diğer izolatlarla benzerlik oranı %72-98 arasında bulunurken, Ph-33 İzmir-Menderes izolatının benzerlik oranı %65-100 arasında değişmiştir. Moleküler tanısı yapılan Ph-33 İzmir-Menderes izolatının savaşımına yönelik deneme, çalışmanın son basamağını oluşturmuştur. Savaşım çalışmasında uygulanan fungisit ve biyofungisitler arasında en etkili olanı Azoxystrobin+Difenoconazole aktif maddelerini içeren fungisit olmuştur. Bu çalışma ile İzmir ili gerbera yetiştiriciliği yapılan örtü altı üretim alanlarında etmenin ciddi bir sorun olduğu ve savaşımının zor olduğu kanısı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological and molecular diagnosis and management of Phytophthora cryptogea causing root and crown rot in gerbera plant, which is important for cultivation of greenhouses in Izmir province of Aegean Region has been aimed. For this purpose, a total of 178 symptomatic plant samples were collected from the Balçova, Seferihisar, Menderes, Urla and Guzelbahçe districts, which are important in gerbera production in Izmir province. As a result of isolations the presence of the pathogen was detected in 38 (21.34%) of the collected samples. After the morphological diagnosis of 38 isolates was made, pathogenicity test was conducted. The isolates Ph-29 Izmir-Seferihisar (93.75%) and Ph-33 Izmir-Menderes (100%) which are found the most virulent in pathogenicity test were molecularly diagnosed by q-PCR. The similarity rate of the gene region of Ph-29 Izmir-Seferihisar isolate with other isolates from Genebank was found between 72-98% while the similarity rate of Ph-33 Izmir-Menderes isolate varied between 65-100%. The management trial of molecular diagnosed Ph-33 Izmir-Menderes isolate made the last step of this study. Among the fungicides and biofungicides applied in management test, the most effective fungicide includes active ingredients of Azoxystrobin+Difenoconazole. With this study, it is suggested that pathogen is the serious problem in gerbera growing greenhouses in Izmir province and the pathogen management is difficult.