Phytochemical investigations of biologically active natural products from Cephalaria anatolica Schchian
Cephalaria anatolica Schchian. bitkisinin biyolojik aktif bileşenlerinin fitokimyasal analizi
- Tez No: 488344
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Endemik Cephalaria anatolica bitkisinin fitokimyasal içeriği ve biyolojik aktivitesinin araştırılmasının amaçlandığı bu projede, kurutulmuş ve öğütülmüş bitkinin sırasıyla MeOH, H2O: n-BuOH (1:1), n-hegzan ektraksiyonları yapıldı ve triterpen glikozitlerce zengin olan n-bütanol fazı üzerinde detaylı kimyasal ve biyolojik çalışmalar ilk kez gerçekleştirildi. Doğal bileşiklerin elde edilmesi sırasında çeşitli kromatografik (TLC, VLC, MPLC, CC) yöntemlerin yanı sıra kimyasal yöntemlerden de (türevlendirme, hidroliz vs.) yararlanıldı. On üç doğal bileşiğin elde edildiği bu çalışmada bileşiklerin yapılarının aydınlatılmasında IR, 1D ve 2D NMR, HR-ESI/MS ve GC-MS yöntemleri kullanıldı. Cephoside B-C olarak isimlendirilen bileşiklerin yeni, diğer on bir bileşiğin ise sırasıyla davisianoside A (3), davisianoside B (4) (Kayce et al., 2014), elmalienoside A (5), elmalienoside B (6) (Sarikahya and Kirmizigul, 2012), macranthoside A (7) (Saito et al., 1990), macranthodin A (8), macranthodin B (9) (Mao et al., 1993), akebia saponin D (10), dipsacoside B (11) (Mukhamedziev et al., 1971), 3-O-β-D-glucopyranosyl-(1→3)-α-L-rhamnopyranosyl-(1→2)-α-L-arabinopyranosyl hederagenin 28-O-β-D-glycopyranosyl ester (12) (Braca et al., 2004) ve aristatoside A (13) (Sarikahya 2014) bilinen bileşikler olduğu tespit edildi. Yeni bileşiklerin immünomodülatör ve hemolitik aktiviteleri test edildi.
Özet (Çeviri)
In this project, Photochemical and biological properties of endemic Cephalaria analatolica were investigated for first time. For this purpose, dried and powdered plant material was extracted with MeOH, H2O: n-BuOH (1:1), n-hexane and we focused on n-butanol phases which are rich in triterpene glycosides. While natural products were obtained, several chromatographic methods (TLC, VLC, MPLC, CC) were utilized as well as chemical applications (derivatization, hydrolysis etc.). The structures of thirteen natural products were elucidated by using IR, 1D ve 2D NMR, HR-ESI/MS ve GC MS methods. Two new saponins out of thirteen, namely Cephoside B-C were identified together with known compounds, davisianoside A (3), davisianoside B (4) (Kayce et al., 2014), elmalienoside A (5), elmalienoside B (6) (Sarikahya and Kirmizigul, 2012), macranthoside A (7) (Saito et al., 1990), macranthodin A (8), macranthodin B (9) (Mao et al., 1993), akebia saponin D (10), dipsacoside B (11) (Mukhamedziev et al., 1971), 3-O-β-D-glucopyranosyl-(1→3)-α-L-rhamnopyranosyl-(1→2)-α-L-arabinopyranosyl hederagenin 28-O-β-L-glycopyranosyl ester (12) (Braca et al., 2004) and aristatoside A (13) (Sarikahya 2014). Immunodulatory and hemolytic activities of the new compounds were tested.