Isolation and structural determination studies from Cephalaria taurica Szabo. species
Cephalaria taurica Szabo. türünden izolasyon ve yapı tayini çalışmaları
- Tez No: 488343
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemize endemik Cephalaria taurica Szabo (Caprifoliaeceae) bitkisinden yeni biyolojik aktif doğal bileşiklerin elde edilmesinin amaçlandığı bu çalışmada, ilgili bitki çiçeklenme döneminde tanımlandı, toplandı, gölgede kurutuldu ve laboratuvar çalışmasına hazır hale getirildi. Bitki materyali sırasıyla MeOH, n-BuOH:H2O, n-hegzan çözgen ve/veya çözgen sistemleriyle ekstre edildi. Saponinler açısından en zengin olan n-BuOH ekstresi üzerinde izolasyon ve saflandırma işlemleri, VLC, MPLC, CC ve TLC yöntemleri ile MeOH:H2O, CHCl3:MeOH:H2O çözgen sistemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Çeşitli kromatografik ve kimyasal metotlar yardımıyla elde edilen doğal bileşiklerin yapı tayininde gelişmiş spektroskopik yöntemler (1D- ve 2D- NMR, FT-IR ve GC-MS) kullanıldı. Çalışmanın sonunda C. taurica Szabo bitkisinden iki yeni triterpenoid saponin (1 ve 2) ve iki yeni prosapogenin (1a ve 2a) elde edildi. Sekiz şeker birimi içeren ve Cephalaria cinsinde ilk kez bulunan bu iki yeni saponinin ve iki yeni sapogeninin biyolojik aktiviteleri test edildi.
Özet (Çeviri)
In this project, we planed to investigate biologically active natural compounds from Cephalaria taurica Szabo (Caprifoliaeceae) species which is an endemic plant to our country. The plant material was identified and collected in flowering stage. The air dried material was grinded made ready for chemical study. Plant material was extracted with MeOH, n-BuOH: H2O and hexane solvent and solvent systems. VLC, MPLC, CC and TLC methods and MeOH: H2O, CHCl3: MeOH: H2O solvent systems were used for isolation and purification respectively. A series of advanced spectroscopic methods (1D- and 2D-NMR, FT-IR, UV and GC-MS) were used for structurel identification of the pure isolated compounds obtained by choramagraphic and chemical proseses. As a result, two new triterpenoid saponins with eight sugar moieties (1 and 2) and two new prosapogenins (1a and 2a) were chemically investigated and their biological activities were tested for the first time in Cephalaria genus.