Çoklu sıçrama testinin güvenirliği ve geçerliği
Reliability and validity of the intermittent jumping test
- Tez No: 48838
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; aralıklı maksimal yüklenmeler sırasında ( 5x15 sn yüklenme ve yüklenmeler arasında 60 sn pasif toparlanma) meydana gelecek olan fizyolojik ve mekanik değişikliklerin belirlenmesi amacı ile kullanılması düşünülen Hacettepe Aralıklı Sıçrama Testinin (HAST) Güvenirliğinin ve Geçerliğinin çalışılmasıdır. Denekler HAST'nin güvenirliğinin test edilmesi amacıyla 3 kez teste alınmışlardır. Denekler HAST'ni bir mat üzerinde gerçekleştirmişlerdir(Bosco Test aleti). Deneklerin elleri test boyunca belde tutulmuştur. Test sırasında, deneğe takılmış olan telemetre yardımı ile denekten her yüklenme öncesi dinlenik kalp atım hızı ve yüklenmeden sonraki kalp atım hızları alınmıştır. Güvenirlik çalışması üç farklı denek grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu gruplar Spor bilimleri öğrencisi (n=12, yaş: X=23.9±.05, boy uzunluğu: X=174.3±l.9, vücut ağırlığı: X=70.6±2.9), Elit bayan (ıı~8, yaş: X=20±1.31, boy uzunluğu: X=172.7±2.72, vücut ağırlığı: X=64.3±5.6) ve erkek '(n= 14, yaş: X=18.07, -vücut ağırlığı: X=74.2±8.0, boy uzunluğu: X=189.7±3.99) voleybolculardan oluşmaktadır. Güvenirlik çalışması her üç grubun farklı üç gündeki ölçüm değerlerinin karşılaştırılması ile, Geçerlik çalışması ise iki aşamada gerçekleştirilmiştir. I. aşamada sporcular önceden iki gruba ayrılarak l.gün 1. grup HAST'ni geçekleştirirken ikinci grup 1dk tekrarlı sıçrama testini gerçekleştirmişlerdir, ikinci aşamada ise gruplar değişerek aynı testlere girmişlerdir. Denekler bu testi aynı mat üzerinde gerçekleştirmişlerdir. Fakat burada denekler sıçrama hareketini 1dk boyunca maksimum eforları, ile devam ettirmişlerdir. Test sonunda 0-15, 15-30, 30-45 ve 45-60 sn güç çıktısı değerleri elde edilmiştir. Bu çalışmaya sadece elit erkek voleybolcular katılmışlardır (n= 14). Geçerlik çalışması sırasında deneklerin kulak memelerinden testin başında, sonunda, testen 3,5 ve 8 dk sonra kan alınmıştır. Bu kan örnekleri alındıktan hemen sonra YSI sport tester 1500 aletinde laktat konsantrasyonlarının belirlenmesi iv(mmol/lt) için test edilmiştir. Verilerin analizi, SPSS paket programında, Tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (MANOVA, Repeated Measures Anova), gruplar arasındaki farkın hangi gruptan kaynaklandığım bulmak için Tukey Testi, Farklı günlerdeki ölçümler arasındaki ilişkiye bakmak için Pearson- Product Moment Korelasyon analizi, iki grup arasındaki farka bakmak için t-testi ve değerlerin normal dağılım gösterip göstermediklerini kontrol etmek için ise Kolmogorov- Simirnov ve varyanslann homojenliği testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this project, is to study Reliability and Validity of Hacettepe Intermittent Jumping Test (HUT) which is thought to be used in order to determine physiological and mechanical changes during maximal intermittent exercise (5x15 s maximal exercise and 60 s passive recovery between exercises). Subjects are measured 3 times on separate days to test reliability of HUT. Subjects performed HUT on a platform ( Bosco Test instrument) and they ate told to hold their hands at their waist. During test, through telemeter which is located on their chest, rest HR, before and after every bouts is taken. 3 different testing groups joined the reliability study. 2 of these consist of Elite male (n= 14) and female volleyball players ( n- 8) (The average of age, height and body weight of subjects are 18.07il.21; 20±1.31; 189.7 ± 3.99; 172.7±2.72; 74.2±8.0;64.3±5.6 respectively and for sport science students (n=12) is (x= 23.9±.050, x= 174.3±1.9, x= 70.6±2.9). The validity study is made at 2 stages. At the first stage subjects are divided into two groups. On the first day while the first group was joining the HUT the second group was joining a min. repeated jumping test. While at the 2nd stage groups changed and joined the same tests. Subjects carried out this test on the same platform. But in this test subjects repeated the jumping test for one minute with their maximum effort. At the end of this test the power output values of 0-15, 15-30, 30- 45 and 45-60 s is determined. Only elite male volleyball players joined this test (n= 14). During validity study blood is taken from earlobes of subjects, once at the beginning at the end and on the 3rd, 5th and 8th mins after the test. The blood samples were analysed for lactic acid by YSI. Sport Tester 1500. The analysis of results are actualized by SPSS packed statistic program. Repeated measurements are examined by MANOVA variance analysis, the observation of source of the difference between two groups, by Tukey Honestly Significant Difference test, the virelationship between measurements at different days by Pearson-Product Moment Correlation analysis and the control whether values show normal distribution or not, by Colmogorov-Smimov tests.