Farklı anaerobik güç testlerinin karşılaştırılması
The comparation of different anaerobic power tests
- Tez No: 260910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ATALAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma anaerobik testlerden Wingate (WANT) ile 30 sn Çoklu Sıçrama Testi' nin (BOSCO) güç değerleri arasındaki ilişkiye bakmak amacıyla yapılmıştır.Denek grubunu oluşturan 10 erkek sporcu ile kontrol grubunu oluşturan 8 erkek Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencisinin sırasıyla yaş ortalaması 18,60±0,51; 21,75±1,28 yıl, vücut ağırlığı 69,10±5,48; 64,87±6,59 kg ve boy ortalaması 1,78±0,05; 1,76±0,05 cm' dir. Bir hafta ara ile sırasıyla Wingate ve Bosco testleri uygulanmıştır. WANT' da anaerobik güç, kefeli mekanik bisiklet ergometresi (Monark Ergomedic 894 E, Sweden), Bosco testi'nde ise New Test adı verilen elektronik araç ile ölçülmüştür. Bu iki test sonrasında zirve güç (ZG), minimum güç (MG) ve yorgunluk indeksi (Yİ) hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen tüm veriler SPSS 15 istatistik programına kaydedilerek, bağımsız gruplarda Mann-Whitney U Testi, bağımlı grupların karşılaştırılmasında Wilcoxon Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study WANT (Wingate Anaerobic Power Test) and BOSCO (30 seconds Multiple Jump Test) were conducted to look at the relationship between power values.The test?s subject group consisted of 10 male athletes and a control group of 8 male students from a School of Physical Education and Sports, their mean age was 18,60±0,51; 21,75±1,28 years, their mean body weight was 69,10±5,48; 64,87±6,59kg and their mean height was 1,78±0,05; 1,76±0,05cm. The Wingate and Bosco tests were applied with one week intervals between them respectively. For the WANT test a ?Monark 894E Anaerobic Test Ergometer Upright Bike? was used and for the Bosco tests they were measured by means of an instrumented landing pad. After the two tests the Peak Power (PP), Minimum Power (MP) and Anaerobic Fatigue Index (FI) were calculated.