Politropik gazlar için izentropik ve adiabatik Euler sistemin süreksiz fonksiyonlar sınıfında sayısal çözümü
Numerical solution of the isentropic and adiabatic Euler system for political gases in a class of discontinuous functions
- Tez No: 488383
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHIR RASULOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Politropik Gazlar için İzentropik ve Adiabatik Euler Sistemin Süreksiz Fonksiyonlar Sınıfında Sayısal Çözümü Bilindiği üzere hidrodinamikte sık rastlanan denklemler sistemi genelde korunum kuralları yardımı ile ifade edilmektedir. Bu denklemler birinci basamaktan non lineer hiperbolik tür sistem oluşturur. Söz konusu denklemler sisteminin temel özelliği çözümlerinin yerleri önceden bilinmeyen sıçrayış noktalarına sahip olmasıdır. Bu özellikler ise kendi sırasında denklemin çözümünü bulmak için klasik yöntemlerin uygulanmasına önemli zorluklar çıkarır. Bu nedenle tezde göz önüne alınan problemlerde bulunan özellikler dikkate alınarak özel yardımcı problemler dahil edilir ve önerilen yardımcı problemler kullanılarak etkin nümerik algoritmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical Solution of the Isentropic and Adiabatic Euler System for Political Gases in a Class of Discontinuous Functions As is known, the system of equations often found in hydrodynamics is generally expressed with the help of conservation rules. These equations generally are the first non-linear hyperbolic type system. The basic feature of the system of equations is that their solutions have jumps of unknown locations. These features present significant difficulties in implementing the classical methods in order to find the solution of the equation during their own time. For this reason, special auxiliary problems are included taking into consideration the features found in the problems considered in the thesis and effective numerical algorithms are proposed by using the recommended auxiliary problems.