Mobil pediatrik ön muayene ve izleme sistemi
Mobile pediatric consultation and monitoring system
  1. Tez No: 488399
  2. Yazar: PELİN HÜRCAN ALPAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ÇELİK ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hastaların sağlık durumunu yansıtan temel fizyolojik parametrelerin gerçek zamanlı ölçülmesi, takip edilmesi, kontrol altında tutulması ve kaydedilmesi; meydana gelebilecek hastalıkların tanı ve teşhisi ile hastalık aşamalarının takibi açısından önemlidir. Teknoloji, hastalıkların teşhisine yardımcı olmakla birlikte hastalara olan hizmet verimliliğini artırmak amacıyla sağlık sektöründe büyük bir etkiye sahiptir. Mobil sistemler; tedavi sürecinde bütün hastalarda olduğu gibi, çocuk hastaların gözlemlenmesine ve sağlıklarıyla ilgili verilerin toplanmasına yardımcı olabilmektedir. Bu sayede, insanlar çocuklarının sağlık sorunlarının ve koruyucu tedbirlerin daha fazla farkında olacaktır. Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu (ASYE) çocukluk çağında sıkça görülen bir hastalık grubudur. Bu tez çalışmasıyla ASYE tabanlı hastalıklarda mobil pediatrik ön muayene ve izleme sistemi (mPCMS) bir çözüm olarak düşünülmüştür. mPCMS doktorlara uzaktan bağlantı ile dolaylı olarak hastalara yardımcı olmaktadır. Böylelikle hastalardan ev ortamında toplanan verilerin, hastane ortamına mobil ortamdan aktarılması sayesinde hastalığa yönelik tedavi, karar verme sürecinde hastalara yardımcı olmaktadır. Buna göre, mPCMS ile çocuk hastaların tedavi öncesi ve sonrası sağlık verileri toplanarak doktor ile hasta ailesinin etkileşimli iletişiminde katkı sağlayacaktır. Çalışma her ne kadar çocuklar üzerine yoğunlaşsa da mPCMS uygulamasından dileyen herkes yararlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Real-time measurement, monitoring, control and recording of the basic physiological parameters reflecting the health status of the patients is important from the point of view of diagnosis and diagnosis of the diseases that can occur and the follow-up of the disease stages. The use of technology offering solutions with a potential of making child patients' lives easier in the health sector has gradually increased with mHealth. Technology has great bearing in the health sector in order to increase the efficiency to serve patients by helping to diagnose ailments reliably. Mobile systems help observation of child patients in their treatment process and the collection of health data on the course. Therefore, people will be more aware of their children's health problems and preventive measures in accordance with those health problems. Acute Respiratory Infection (ARI) are the most common disease group in childhood. This thesis proposes a Mobile Pediatric Consultation and Monitoring System (mPCMS) as a solution for ARTI based diseases' term. Details of design and operation are given in this article. mPCMS not only will assist doctors but also help patients in decision making process of the medical treatment due to the information's ease use. Accordingly, with mPCMS, there will be a contribution to distant consultation by the doctor and the family by collecting the health data before and after the treatment of child patients. According to this, mPCMS will collect health data before and after treatment of pediatric patients and will contribute to the interactive communication of doctor and patient family. Although the study focuses on children, anyone who wishes to use mPCMS will benefit from it.