Pediatrik diyabet yönetimi için geliştirilmiş mobil uygulama robotunun, çocukların yaşam kalitesi, diyabet öz-yönetimi ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
The effect of a mobile application robot developed for pediatric diabetes management on children's quality of life, diabetes self-management and physiological parameters
  1. Tez No: 944385
  2. Yazar: MERVE AŞKIN CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEKTAŞ, PROF. DR. BERAY SELVER EKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırma, Tip 1 diabetes mellituslu (T1DM) çocuklarda pediatrik diyabet yönetimini sağlamak için geliştirilmiş mobil uygulama robotunun çocukların yaşam kalitesi, diyabet öz yönetimi ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma ön-test son-test kontrol gruplu deneysel tasarıma sahipti. Araştırmanın örneklemini 30'u girişim grubunda, 30'u kontrol grubunda olmak kaydıyla 60 diyabetli çocuk oluşturdu. Araştırmanın veri toplama formu olarak Sosyo Demografik Veri Toplama Formu, Çocuklar İçin Diyabet Öz Yönetim Ölçeği, Ebeveynler İçin Diyabet Öz Yönetim Ölçeği, Diabetes Mellituslu Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Girişim grubundaki diyabetli çocuklar kontrol grubundan farklı olarak mobil uygulama robotundaki eğitimlere katıldı, uygulamada onlara özel planlanan egzersiz videolarını izleyerek günlük egzersizlerini tamamladı. T1DM'li çocuklarda diyabette öz yönetim ölçeği, diyabetli çocuklarda yaşam kalitesi ölçeği toplam ve alt boyut puan ortalamaları ve HbA1c Puan Ortalamalarının grup, zaman ve grup*zaman etkileşimine göre karşılaştırılmasında“tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi kullanıldı. Diyabetli Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği toplam ve alt boyut puan ortalamaları arasındaki ayrımın ileri analizinde, grupların puan ortalamalarını kendi içerisinde karşılaştırmak için ”tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi“, ölçümleri birbiri ile karşılaştırmak için ”Bonferroni düzeltmeli bağımlı gruplarda t-testi“ kullanıldı. Zamana göre gruplar arasındaki farkın analizinde, ”Bonferroni düzeltmeli iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi" kullanıldı. Girişim ve kontrol grubundaki çocuklar arasında sosyo-demografik veriler bakımından istatistiksel bir fark saptanmadı (p>0.05). Girişim ve kontrol grubu çocuk diyabet öz yönetim ölçeği puan ortalamaları arasında zamana ve grup*zaman etkileşimine göre farkı olduğu saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of a mobile application robot, developed to support pediatric diabetes management in children with Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM), on children's quality of life, diabetes self-management, and physiological parameters. The research employed an experimental pretest-posttest control group design. The sample consisted of 60 children with diabetes, with 30 assigned to the intervention group and 30 to the control group. The data collection tools included the Socio-Demographic Data Collection Form, the Diabetes Self-Management Scale for Children, the Diabetes Self-Management Scale for Parents, and the Quality of Life Scale in Children with Diabetes Mellitus. Unlike the control group, the children in the intervention group participated in the educational modules offered via the mobile application robot and completed daily exercises by watching personalized exercise videos. A repeated measures multivariate analysis of variance (MANOVA) was used to compare the total and subscale mean scores of the diabetes self-management scale, the quality of life scale in children with diabetes, and mean HbA1c levels according to group, time, and group*time interaction. For further analysis of the differences in mean total and subscale scores of the Quality of Life Scale in Children with Diabetes, one-way repeated measures ANOVA was used to compare mean scores within groups, and paired t-tests with Bonferroni correction were employed to compare repeated measurements. For comparisons between groups over time, Bonferroni-adjusted significance tests for the difference between two means were used. No statistically significant differences were found between the intervention and control groups in terms of socio-demographic data (p> 0.05). A significant difference was identified in the children's diabetes self-management scale mean scores according to time and grouptime interaction (p 0.05).