Zihinsel özürlü çocuk ve gençlerin fiziksel durumlarını tesbit etmek amacıyla kullanılan motor testlerin kaçıncı tekrardan sonra öğrenilmiş, tam ve doğru olarak uygulanıyor kabul edilebileceği üzerine bir araştırma
A Study on motor tests that are used to identify physical fitness on mentally retarded children and adults, can be acceptable after which repetition as to be learned, applied completely and accurately
  1. Tez No: 48840
  2. Yazar: HATİCE OSUNLUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sports, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Zihinsel özürlü bireylerin dikkat sürelerinin kısa olmasının, motivasyon eksildiklerinin ve öğrenme güçlüklerinin, bu bireylere uygulanan motor testlerin tekrar edilebilirliği üzerindeki etkisinin incelendiği bu çalışmada; Ankara ili S.H.Ç.E.K. Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde koruma ve bakım altında bulunan 19"u öğretilebilir kız (I9,684±0,602), 20'si eğitilebilir kız (20±0,589), 21'i öğretilebilir erkek (21,524±0,643), 21'i eğitilebilir erkek (21,857±0,464) olmak üzere toplam 81 zihinsel özürlü birey denek olarak kullanılmıştır. Deney grubuna flamingo, çeviklik, otur- eriş, modifiye mekik, push-up ve 6 dakika koşu testleri 10'ar dakika dinlenme aralığı verilerek, 5'er tekrar yaptırılmıştır. Elde edilen veriler üç etkenli ve bir etken üzerinde tekrarlamanın olduğu tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile incelenmiştir. Gruplar arsındaki farklılığa Tukey testi ile bakılmıştır. Uygulanan tüm testlerde genel olarak 6 dakikada koşu testi hariç, testin tekrarlan arasında ve genellikle ilk üç tekrar arasında ortaya çıkan gelişme yönünde bir farklılık görülürken, 6 dakika koşu testinde olumsuz yönde bir farklılık bulunmuştur (PO.05). Testlerin tekrarlarından elde edilen ölçümlerdeki değişmeye cinsiyetin ve zihinsel özür derecesinin etkisi incelendiğinde, cinsiyet gruplarına göre farklılık gözlenmezken (P>0.05), çeviklik ve modifiye mekik testlerinde, zihinsel özür derecesi grupları arasında farklılık gözlenmiştir (PO.05). Eğitilebilir kız, öğretilebilir kız, eğitilebilir erkek ve öğretilebilir erkek gruplarına göre hem cinsiyet hemde zihinsel özür derecesinin testin tekrarlarında elde edilen verilere etkisi incelendiğinde, flamingo denge, push-up, modifiye mekik testlerinde gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken (P>0.05), çeviklik, otur-eriş ve 6 dakika koşu testlerinde gruplar arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir (PO.05). Çalışmada, genel olarak 6 dakika koşu testi hariç ilk üç tekrar arasında istatistiksel olarak anlamlı ve gelişme yönünde bir farklılık bulunması nedeni ile, zihinsel özürlü bireylere uygulanan motor testlerin üç tekrar yapılması ve elde edilen ölçümlerden en iyi skorun kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : zihinsel özür, fiziksel uygunluk, tekrarlı ölçüm. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study where the influence of shortage of attention period, lack of motivation and learning difficulties of mentally retarded individuals on repeatability of motor tests that are applied to those individuals is examined, 19 moderate(19.684 + 0.602), 20 mild(20 ± 0.589) mentally retarded girls, 21 moderate(2 1.524 + 0.643), 21 mild(21.857 ± 0.464) mentally retarded boys, who are receiving care in S.H.Ç.E.K. Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi of Ankara city, participated. Experiment groups have performed flamingo balance, sit and reach, agility, modified shuttle, push up and 6 minute run tests, five times with 10 minute brakes. Obtained data is examined in repeated measures with three agent and repetition on one agent by variance analysis. Generally in all tests applied, while a difference towards progress is being observed, between repetitions, usually first three ones, of tests, during 6 minute run test a negative difference is seen (P < 0,05). When effect of sex and degree of mental retardence on change in measurements obtained from repetitions of tests is examined, although no difference is observed according to sex (P> 0,05), differences are observed according to agility and modified shuttle tests (P 0,05), there are differences between groups in agility, sit and reach and 6 minutes run tests (P< 0,05). Finally, in this study, because of there is, generally, a statistically meaningful and towards progress difference between first three repetitions except 6 minute run test, the conclusion reached is that the motor tests applied to mentally retarded individuals should be carried out three times and the best score of obtained measures should be used. Key words : mental retarde, physical fitness, repeated measures.