400 Metre koşusunun viraj bölümlerindeki koşu mekaniğinin incelenmesi
The Investigation of running mechanism in the curve part of the 400 meters running
  1. Tez No: 48841
  2. Yazar: CAHİT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CANER AÇIKADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET: Bu çalışmanın amacı, 400 metre koşusunda, ilk 300 metre içerisinde yer alan iki viraj koşusundaki, koşu kinematiğinin yorgunluğa bağlı olarak değişiminin incelenmesidir. 25- 26 Mayıs 1996 tarihlerinde îzmir Atatürk stadında yapılan çalışmada 6 bayan, 10 erkek 400 metre koşucusunun yarışmaları sırasında 4. kulvarın 80±7 m ve 280± 7. metrelerini görebilecek şekilde yerleştirilen kameralar ile koşucuların 59-94. metreleri ve 259-294. metrelerindeki bir tam fuleleri kaydedilecek şekilde çekimler yapılmıştır. Bununla birlikte matematiksel işlemde kullanılacak olması nedeniyle sporcuların boy ve ağırlıkları yarışmadan önce kaydedilmiştir. Kaydedilen bu görüntüler daha sonra incelenecek görüntünün başlangıcı ve sonu belirlenerek görüntü analizörü sayesinde bilgisayara aktarılmıştır. Görüntülerin analizi 18 antropometrik nokta işaretlenerek yapılmıştır. Bunlar; sağ ve sol ayak ucu, ayak topuğu, ayak bileği, diz, kalça, omuz, dirsek, el bileği, çene ve alm'dır. Bir tam fulenin izlenebilmesi için, 16-19 kare işaretlendi. Her görüntüçin sabit bir nokta belirlendi ve bu noktalara daha önceleri koordinatları verilmiş kalibrasyon kafesinin 6 noktası ilave edildi. Bütün bunların matematiksel modele dönüşme için direk doğrusal transformasyon metodu uygulanmıştır. Bu çalışmada 1. ve 2. bölümlerdeki Fule uzunluğu, fule frekansı, yatay hız, dikey hız, kalçanın açısal yer değiştirmesi, dizin açısal yer değiştirmesi, kalçanın açısal hızı, dizin açısal hızı, itişte tibianın yatayla yaptığı açı, destekte tibianm yatayla yaptığı açı, itiş mesafesi, destek mesafesi değişkenleri incelenmeye alınmıştır.Verilerin analizi SPSS istatistik programı kullanılarak bağımlı gruplarda Wilcoxon testi ile yapılmış, ayrıca değişkenler arasındaki korelasyona bakılmış ve anlamlılık düzeyi.05 olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma sonucunda erkeklerin ve bayanların FU ve FF larında bir azalma meydana geldiği fakat bu azalmanın anlamlı olmadığı, bayan sprinterlerde YH1 YH2 yi etkilemekte fakat erkeklerde YH1 YH2'yi etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to examine the mechanics of ran, biomechanical factorsaffecting running kinematics in 2 curve running which present in first 300 m of 400 m running. The subjects of this study were 6 female & 10 male 400 m runners who participated competition in İzmir Atatürk Stadium during May 25-26 1996. The stride of runners at 59-94 m & 259-294m were recorded by video which placed in position that seen 80±7m & 280±7 m of fourth line. Before competition the height & weight of runners were measured for using mathematical process. The beginning & ending point of each recorded images were transfered to computer by using motion analyzer. The analysis of images were done by marking 18 anthropometric points. These were, right & left toe, heel, ankle, knee, hip, shoulder, elbow, wrist, jaw & forehead. For watching each full stride 16-19 images were marked. For each images fixed point was determined & 6 points of calibration cage which determined previously were added to these points. Direct linear transformation method was applied to convert all of these into mathematical model. inIn this study, FFI, FF2, FU1, FU2, YH1, YH2, DH1, DH2, KYD1, KYD2, KAH1, KAH2, DMI, DM2, İMİ, IM2, DX1, DX2, DÜ, 1X2 variables were examined. Dependend Wilcoxon test was used for analysing data in SPSS & level of significance was accepted as 0.05. At the end of study, decrement in FU & FF of male & female sprinters were occured but not significant. This decrement influenced YHI&YH2 of male & female sprinters.