Yüksek hız koşu yüklemesinin bazı vücut hormonlarının ani değişime etkisi
Effect of high speed race load on sudden changes of some hormones
  1. Tez No: 138067
  2. Yazar: ÖNDER DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
YÜKSEK HIZ KOŞU YÜKLEMESİNİN BAZI VÜCUT HORMONLARININ ANİ DEĞİŞİMİNE ETKİSİ Arş. Gör. Önder DAĞLIOĞLU Yüksek Lisans Tezi Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Muhsin HAZAR Eylül-2003, 86 Sayfa ÖZET Bu çalışma, tek seferlik doruk yüklenmeli 60 metre hız koşusunun, total testosteron, büyüme hormonu, kortizol ve insülin hormonlarının ani değişimi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan, 18-23 yaş arası, 22 sağlıklı erkek öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Deneklere toprak zeminli atletizm pistinde tek seferlik doruk yüklenmeli 60 metre sürat koşu testi uygulandı. Hormon ölçümleri için deneklerden koşu öncesi ve sonrası aç karına kan örnekleri alınarak, 30 dakika bekletildikten sonra santrifüj edildi. Elde edilen serumlardan hormon düzeyleri, elektrokemilüminesans yöntemle ölçüldü. Sonuçlar ortalama ve standart sapma şeklinde verildi. Deneklerin koşu öncesi fiziksel ve fizyolojik özellikleri, uygun koşullarda alan testleri ile belirlendi. Koşu öncesi ve sonrası ölçüm değerleri arasındaki ortalama farkı belirlemek amacıyla bağımlı gruplardaki iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (bağımlı t-testi) uygulandı. Koşu öncesi serum total testosteron değeri X=7, 13 ±2,13 ng/mL, büyüme hormonu X=1,13 ± 0,94 ng/mL, kortizol X=15,67 ± 4,66 ug/dL, insülin X=5,51 ± 2,94 ulU/mL ve hematokrit X=46, 13 ± 2,11 (%) iken, koşu sonrası serum total testosteron X=7, 53 ±2,17 ng/mL, büyüme hormonu X=1,80 ± 1,40 ng/mL, kortizol X=15,06 ± 4,46 ug/dL, insülin X=4,41±2,57 ulU/mL ve hematokrit X=48, 62 ±2,22 (%) olarak ölçüldü.Sonuç olarak; tek seferlik, doruk yüklenmeli 60 metre hız koşusu öncesi ve sonrası, istatistiksel olarak serum total testosteron düzeylerinde anlamlı bir artış (p0,05). Koşu öncesi ve sonrası serum kortizol düzeylerinde istatistiksel olarak önemli bir farklılık tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
EFFECT OF HIGH SPEED RACE LOAD ON SUDDEN CHANGES OF SOME HORMONES Res. Asst. Önder DA?LIO?LU M.S. Thesis Gaziantep University Graduate School of Health Sciences, Department of Physical Education and Sports Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Muhsin HAZAR September-2003, 86 Pages ABSTRACT In this study, our objective was to assess the influence of sixty-meter speed running as applied once with maximal load on sudden changes in the levels of total testosterone, growth hormone, cortisone and insulin. Twenty-two healthy male students aged from 18 to 23 years who were attending to Physical Education and Sports Highschool were included in the study. Sixty meters speed running test was applied to the subjects only once in a dust running track. For hormone measurements, fasting blood samples were obtained form the subjects both before and after the race, and centrifuged in 30 minutes. Hormone level in the serum was measured using electrochemiluminecance method. The results were given as means and standard deviations. The physical and physiological features of the subjects were evaluated with relevant field tests before the race. In order to evaluate the difference between the mean values obtained before and after the race, dependent samples (paired t test) test was applied. Before the race, the serum levels of total testosterone, growth hormone, cortisone and insulin were X=7,13 ±2,13 ng/mL, X=1,13 ± 0,94 ng/ml, X=15,67 ± 4,66 ug/dL and X=5,51 ± 2,94 ulU/mL, respectively. The hematocrit was X=46,13 ±2,11 (%). After the race, the serum levels of total testosterone, growth hormone, cortisone and insulin were X=7,53 ±2,17 ng/mL, X=1,80 ± 1,40 ng/mL, X=15,06 ± 4,46 ug/dL and X=4,41±2,57 ulU/mL, and hematocrit was X=48, 62 ± 2,22 (%). IllIn conclusion, sixty-meter speed running as applied once with maximal loading causes a significant increase in the serum total testosterone level (p0,05). Serum cortisone levels measured before and after the race were not significantly different (p>0,05).