Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü örgütünün yönetimsel iklimi
Organizational climate of General Directorate of Youth and Sport
- Tez No: 48842
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
182 ÖZET Bu araştırmanın amacı G.S.G. Müdürlüğü Örgütünü değişik yönlerden analiz ederek, bu teşkilâtı çağdaş bir yapı ve davranışa kavuşturmak, bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutacak önerilerde bulunmadır. G.S.G. Müdürlüğü Merkez Teşkilâtında yönetim görevi yapan Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Federasyon Genel Sekreterleri ve Şube Müdürleri ile G.S. İl Müdürleri ve İl Şube Müdürlerinin kişisel özellikleri, örgütün personel politikası, örgüt iklimi ve örgütün yönetim fonksiyonlarının yönetim işlerindeki uygulama durumları (biçimleri) araştırılmıştır? Araştırmanın evrenini oluşturan 318 yönetici personel tespit edilmiştir. Bu personelin tamamına 4 bölümden ve 55 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Verilen deneklerden 284 kişi (%89.30) anketi cevaplamışlardır. Araştırmada kullanılan istatistik metod, frekans ve yüzde dağılımları ile Ki-kare testi (x2) teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Sonuçların yorumlarında 0.05 manidarlık kabul edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi 19 Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Anabilin Dalı Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezinde değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda şu bulgular tespit edilmiştir.183 - Bir üst göreve atama yapılırken başarılı olma, mesleki nitelik yerine kişisel ilişkilerin etkin olduğu, - Yönetici ve personel için iş tanımlarının yapılmadığı, iletişim kanallarının belirgin ve açık olmadığı, - Birimler arası koordinasyonun zayıf olduğu, - Yöneticiler için atama ve değerlendirme kriterlerinin bulunmadığı, - Örgütte çalışan personel arasında sosyal faaliyetlere önem verilmediği, - Örgütte çalışanların manevî doyumunu sağlayacak ortamın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
184 SUMMARY The purpose of this study is to analyse of General directorate of youth and sport in different ways in historical development and to make some recomendations for future research. In this study personality traits, personnel policy of organization, organization climate, practicing of management function of organization of general directors, assistant of general directors, head of department, general secretary of federations, office directors, provincial directors of General directorate of youth and sport were assessed A total of 3 1 8 adminstrators were participated into this study. A questionnaire which has 4 parts and includes 55 questions was given to subjects. But only 284 of them completed it (%89.30) Statistical method; statistical analysis were done by using x2, percentage distribution, statistical frequency. In evaluation 0.05 was used as significance degree. Statistical analysis of data were don in 19 Mayıs University department of statistical. Results of this study were as follows;185 - Private relations have more effects than to be succesfull, professional quality in order to appoint a higher position. - Definitions of missions for menagers and presonnels were not done and comminications channels were not clear. - Coordinations between departments were not satisfied. - There were not any appointment and evaluation criterias for managers. - Social activities has no importance among personnels in Organizations, and they have no expectations to have higher position and confidience. They was not enough ambiance to supply them moral satisfaction. - Acconding to results it could be said that organisation climate of General directorate of youth and sport has a closed structure.