Projektif eğriler üzerine
On the projective curves
- Tez No: 488468
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde projektif geometrinin temel kavramları ve öklid geometrisi ile olan ilişkisinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde projektif geometrinin önemli teoremleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde projektif geometride yapılan hesaplamalar incelenmiştir. Beşinci bölümde tezin esas konusu olan projektif eğri ele alınarak örnek verilmiştir. Son bölümde, tezde elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second section, the fundamental concepsts of projective geometry and Euclidean geometry has been mentioned. In the third chapter, the fundamental theorems of projective geometry are discussed. In the fourth chapter, the calculations of projective geometry are searched. In the fifth chapter, which is the main subject of the thesis by taking an example of a projective curve. In the last chapter, the results obtained in the thesis are summarized.