Morita yapılarının incelenmesi
Study of Morita contexts
- Tez No: 488469
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı anlatılmaktadır. İkinci bölümde çalışma için gerekli olan ön bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde Morita halkalarının genel ve aşikar durumu tanımlanmakta ve bazı özellikleri incelenmektedir. Ayrıca genelleştirilmiş matris halkaları tanımlanarak bazı özellikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is the introduction of the thesis. In the second chapter, basic concepts which are necessary for the thesis are given. In the third chapter, general and trivial case of Morita rings are defined and some results of the general and trivial cases are given. Also, in this chapter generalized matrix rings are introduced and studied.