Morina karaciğer yağından enzimatik hidroliz ile DHA'nın zenginleştirilmesi üzerine pH ve sıcaklığın etkisi
The effect of pH and temperature on the enrichment of DHA by enzymatic hydrolysis from cod liver oil
- Tez No: 151271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL AVCIBAŞI GÜVENİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
MORİNA BALIĞI KARACİĞER YAĞINDAN ENZİMATİK HİDROLİZ İLE DHA'NIN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ ÜZERİNDE pH VE SICAKLIĞIN ETKİSİ ÖZET Dokosahekzaenoik Asit (DHA) uzun zincirli omega-3 çokludoymamış yağ asitlerinden biri olup gıda ve farmasötik alanda kullanımı açısından önemi günden güne artmaktadır. Omega-3 yağ asitierinin en iyi kaynaklan balık çeşitleri ve deniz ürünleridir. Bu yağ asidi tıpta özellikle kalp hastalıkları, damar sertliği, iltihaplanma, ağrılı romatizmal hastalıkların tedavisinde, bazı böbrek hastalıklarında ve kanser tedavisinde kullamlmaktadır. Ayrıca bebeklerin (zihinsel ve görsel) gelişiminde önemli rol oynar. Bu gibi yararlarından dolayı omega-3 çokludoymamış yağ asitleri bakımından iyi bir kaynak olan balık yağlarının DHA'ca konsantre fraksiyonlarının üretilmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, balık yağından enzimatik hidroliz ile DHA asidinin zenginleştirilmesi üzerinde pH ve sıcaklığın etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, morina balığı karaciğer yağının spesifik olmayan Candida rugosa lipazı ile enzimatik hidroliz reaksiyonunda proses parametrelerinin elMlerinin incelenmesi ile, optimum koşullar belirlenmiştir. Morina balığı karaciğer yağının Candida rugosa enzimi ile hidrolizinde optimum koşullar pH 5, 35°C, 12 saat, enzim miktarı 2000 U/gyag olarak saptanmıştır. Bu koşullarda elde edilen trigliserid ve digliserid fraksiyonlarında DHA'ca orijinal balık yağına göre zenginleşme olduğu, DHA 'nın bu fraksiyonlarda sırasıyla 1,64 ve 1,41 kat konsantre olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, DHA' nın yağ:tampon oram ve çözücü ortamında da elde edilen reaksiyon ürününde zenginleştiği tespit edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF pH AND TEMPERATURE ON THE ENRICHMENT OF DHA BY ENZYMATIC HYDROLYSIS FROM COD LIVER OIL SUMMARY Docosahexaenoic Acid which is called DHA is n-3 polyunsaturated fatty acid and its importance increaces day by day for food and pharmaceutical uses. The best sources of n-3 polyunsaturated fatty acids are some fishes and sea foods. DHA plays an important role in the prevention of a number of diseases in humans, including cardiovascular diseases, atherosclerosis, inflammation, rheumatoid arthiritis, some kidney diseases and cancer. Also, it is important for brain and visual development of infants. For these reasons, several studies have been performed with the aim of preparing n-3 fatty acid- enriched products rom naturel fish oils which is best sources. The subject of this project is the effect of pH and temperature on the enrichment of Docosahexaenoic acid by enzymatic hydrolysis of fish oil. For this purpose, the enzymatic hydrolysis reaction of cod liver oil was investigated by using non-specific Candida rugosa lipase enzyme. The effect of reaction parameters were determined and they were optimized. The optimal conditions of hydrolysis of cod liver oil by Candida rugosa were established as ph 5, 35°C, 12 h, and enzyme concentration of 2000 U/gou- At this conditions, it was determined that DHA was enriched in triglyceride and diglyceride fractions of reaction mixture that in the original cod liver oil, DHA was concentrated in the same fractions 1,64 and 1,41 times more than mat in the original cod liver oil. In addition, it was determined that DHA could be enriched in the reaction products both in different solvent type and different oihbuffer rate.