Tüm reel eksendeki matris katsayılı operatörlerin spektral analizi
Spectral analysis of operators with matrix coefficients on the whole real axis
  1. Tez No: 488471
  2. Yazar: ŞERİFENUR CEBESOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, spektral teoride bilinen bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, tüm reel eksendeki matris katsayılı kendine eşlenik olmayan Sturm- Liouville operatörüne ait bazı spektral özellikler elde edilmiş, analitik fonksiyonlar için olan teklik teoremleri yardımıyla bu operatörün özdeğerleri ve spektral tekillikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, tüm eksendeki matris katsayılı kendine eşlenik fark operatörünün spektral analizi yapılmış, orjinal sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci ve son bölüm ise tartışma ve sonuç için ayrılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some well known definitions of spectral analysis and some theorems are given. In the third chapter, some spectral properties of a non-selfadjoint Sturm-Liouville operator with matrix coefficent are obtained on the whole real axis, using the uniqueness theorems of analytic functions eigenvalues and spectral singularities of this operator are investigated. In the fourth chapter, the spectral anaysis of a selfadjoint matrix difference operator on the whole axis is considered, original results are obtained. The fifth and last chapter is devoted to the discussion and conclusion.