Sıralı Cech kapanış uzaylarının bazı özellikleri
Some properties of ordered Cech closure spaces
- Tez No: 488472
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde; kapanış uzayı ve sıralama ile ilgili bazı temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde; sıralı kapanış uzayı tanımı yapılarak, sıralı topolojik uzaylardaki bazı kavramlar sıralı kapanış uzaylarına taşınmıştır. Sıralı kapanış uzaylarında ayırma aksiyomları ve bağlantılılık konuları çalışılmıştır. Dördüncü bölümde; sıralı kapanış uzayların, sıralı hiperuzayları inşa edilmiştir ve hiperuzay topolojilerinden en bilinenlerinden biri olan Vietoris topolojisi incelenmiştir. Beşinci bölümde; sıralı kapanış uzaylar arasında tanımlı fonksiyonlar kümesi üzerindeki bazı topolojilerin tanımı yapılmış ve sıralı yarı düzgünleştirme kavramı tanıtılmıştır. Altıncı bölümde; i-sürekli, d-sürekli fonksiyon tanımları yapılmış ve i-sürekli, d-sürekli fonksiyonlar kümesi üzerinde tanımlanabilecek kapanış operatörleri için bir sınıflandırma yöntemi verilmiştir. Son bölümde ise tez ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is dedicated to the introduction. In the second chapter; some basic concepts about closure spaces and ordered sets have been recalled. In chapter three; by defining the closure ordered space, we carried some concepts in topological ordered space to the concepts of closure ordered space. We have been studied separation axioms and connectedness in ordered closure spaces. In chapter four; we have constructed the ordered hyperspaces of closure ordered spaces and we have investigated the Vietoris topology which is the most familiar hyperspace topology. In chapter five; we have defined some topologies on the set of functions which are defined between the closure ordered spaces and we introduced the concept of ordered semi uniformizability. In chapter six; we have given the definitions of i–continuous, d-continuous function and we gave a characterization for some possible closure operators on the set of i-continuous, d-continuous functions. The last chapter conducts a general assessment.