Bıldırcınlarda uzun süreli depolama ve yüksek kuluçka sıcaklığında civciv kalitesinin belirlenmesi
Determination of chick quality in long-term storage and high incubanion temperature in quail
- Tez No: 704683
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ÇOPUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) kuluçkalık yumurtalarının uzun süreli depolama ve yüksek kuluçka sıcaklığı uygulamalarının civciv kalitesi üzerine etkisini Tona skorlama yöntemini kullanarak belirlemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler tesadüf bloklarında faktöriyel deneme planı uygulanarak analiz edilmiş ve çoklu ortalamaların karşılaştırılmasında Dunnet testi kullanılmıştır. Deneme grupları ilk 7 gün yüksek sıcaklığa (38.6°C) maruz bırakılan A grubu, depolama uygulanan ve 37.6 °C sıcaklık uygulanan B grubu, 14 gün depolama ve ilk 7 gün yüksek sıcaklık (38.6°C) uygulanan C grubu ile depolanmayan ve 37.6 °C sıcaklık uygulanan kontrol grubu (K) şeklinde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effect of long-term storage and high hatching temperature applications of quail (Coturnix coturnix japonica) hatching eggs on chick quality using the Tona scoring method. The data obtained in the study were analyzed by applying a factorial experiment plan in random blocks and Dunnet test was used to compare multiple means. Experimental groups are group A exposed to high temperature (38.6°C) for the first week, group B exposed to storage (14 days) and 37.6°C temperature, group C applied to storage (14 days) and to high temperature (38.6°C) for the first 7 days, and K group applied to temperature (37.6 °C) without storage.