Destinasyon çekim unsurlarının ziyaretçi tatmini üzerindeki etkisi: Kırklareli ili örneği
The effect of destination attractiveness elements on visitor satisfaction: Case of Kırklareli province
- Tez No: 488500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKE BAŞARANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde insanların turizm faaliyetlerine katılma nedenleri değişiklik göstermekle birlikte bu faaliyetler sürekli artma eğilimindedir. İstek ve beklentileri sürekli değişen ziyaretçilerin destinasyonların sundukları çekiciliklerden tatmin olmaları da giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle her destinasyon kendisini diğer destinasyonlardan ayıran unsurlara ve ziyaretçilerin bu unsurlardan tatmin olma durumlarına önem vermektedir. Bu çalışmada, Kırklareli ilinde bulunan destinasyon çekim unsurlarından ili ziyaret eden ziyaretçilerin tatminlerine etkisi olan unsurların belirlenmesi, Kırklareli destinasyonu ile ilgili literatüre katkı sağlanması ve elde edilen sonuçlar ile Kırklareli ilinde bulunan turizm paydaşlarının turizmi geliştirmelerine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde destinasyon ile ilgili kavramlara, ikinci bölümünde ise ziyaretçi tatmini ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise alan araştırması yer almaktadır. Bu kapsamda Kırklareli ilini ziyaret eden ziyaretçilerden 25 Nisan – 6 Haziran 2017 tarihleri arasında, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak, yapılandırılmış anket formu ile yüz yüze veriler toplanmıştır. Toplanan verilere SPSS 18 paket programı kullanılarak T-Test, ANOVA ve Çoklu Regresyon testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, Kırklareli ilini ziyaret eden ziyaretçilerin tatminleri yaş, medeni durum, meslek ve aylık gelirlerine göre farklılık göstermektedir. Cinsiyet ve öğrenim durumuna göre ise farklılık göstermemektedir. Bununla birlikte doğal, tarihi ve kültürel, ulaşım hizmeti ve konukseverlik unsurlarının ziyaretçi tatmini üzerine anlamlı etkileri vardır. Ekonomik unsurlar, üstyapı, konaklama hizmeti ve yerel taşıma hizmeti unsurlarının ziyaretçi tatmini üzerine anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the reasons for people participating in tourism activities are with a varying it tend to increase continuously. Visitors who are constantly changing their request and expectations are increasingly satisfied with the attractiveness of the destinations. For this reason, every destination the elements that distinguish itself from other destinations foreground and attach importance to in case of satisfaction the visitors from these elements. Purposes of this study, determination of the attractiveness which effects on visitor satisfaction among destination attractions elements in Kırklareli province, contribute to the literature about Kırklareli destination and contribute to the tourism development efforts of tourism stakeholders in Kırklareli province with the results obtained. In the first part of the work, concepts related to destination, in the second part, concepts related to satisfaction of visitor are included. In the third part of the study, field research is included. In this context, data were collected at between 25 April and 6 June 2017, using the simple random sampling method and structured questionnaire face-to-face from visitors who visited the province of Kırklareli. The collected data were analyzed using by SPSS 18 packet program and T-Test, ANOVA and Multiple Regression tests were applied. As a results, the satisfaction of visitor who visiting Kırklareli province differ according to age, marital status, occupation and monthly income. But it does not differ according to gender and education status. However, natural, historical and cultural, transportation service and hospitality elements have significant effects on visitor satisfaction. But economic elements, superstructure, accommodation services and local transportation services there is no significant effect on satisfaction.