Kur riski yönetimi ve kur riskinin BİST'te işlem gören havayolu işletmeciliği firmaları üzerindeki etkileri
Currency riskin's on effects on airport operating companies provided to the BİST and an application for the management of currency risk
- Tez No: 488499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kavramsal olarak ticari işletmelerdeki belirsizliği ifade eden risk, işletmlerin yönetim ve ticari falliyetleri açısından büyük öneme sahiptir. Bir ticari işletme açısından risk kavramı, kar-zarar dengesindeki artış ve azalışları belirtir. Risk, işletmelerin tarihi boyunca var olan bir kavram olmuş olmakla birlikte, günümüzün küreselleşen dünyasında riski etkileyen unsurların sayısı büyük oranda artmıştır. İşletmelerin kar-zarar oranları artık, yalnızca iç piyasadaki haraketlere değil, dış pazarlardaki faaliyetlere de bağımlı haldedir. Bu bağımlılık döviz piyasaları üzerinden şekillenmektedir. Bu durum döviz kuru riski veya kur riski olarak da tanımlanan yeni bir risk türünü ortaya çıkarmıştır. Yapılan çalışmada da kur riskinin ne olduğu, işletmeler açısından önemi ve nasıl yöntilmesi gerektiği konuları üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Risk defines the uncertainty of commercial enterprises, so it is determinant for those business' administration and commercial activity. It indicates the fluctuations in profit and loss balance in an commercial enterprise. The term of risk has been always existed in history of business. However, number of risk factors dramatically increased due to globalization in market. Today, not only situation of domestic market, but also factors of foreign market has an effect on a business' profit. This dependence especially shaped through foreign currency market. It caused emergence of new risk element: currency risk. This study defines the currency risk, addresses its importance for businesses, and try to make an explanation for how it should be managed.