Dış ticaret firmalarının lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı ve Türkiye'deki buğday unu ihracatçıları üzerine bir uygulama
Outsourcing in logistics activities of the international trading companies and a research upon Turkish wheat flour exporters
  1. Tez No: 488516
  2. Yazar: BİLGE DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT KAZANÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Globalleşen dünyada, ülkeler için dış ticaretin önemi her geçen gün artmaktadır. Lojistik faaliyetlerin başarı ile yürütülmesi, dış ticaret üzerinde büyük öneme sahiptir. Literatürde yapılan çalışmalarda, lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının lojistik faaliyetleri olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Türkiye buğday unu ihracatında, 2010 ve 2016 yılları arasında dünyanın en fazla buğday unu ihraç eden ülkesi olmuştur. 2017 yılı için ihracat rakamları henüz açıklanmamış olmakla birlikte 2017 yılında da önemli başarı elde edileceği düşünülmektedir. Çalışma, lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının Türkiye'deki buğday unu ihracatçıları tarafından nasıl algılandığı, lojistik faaliyetlerde dış kaynak düzeyinin ne kadar olduğu, lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanma ve kullanmama sebepleri, hangi lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının tercih edildiği konularında nitel analiz yöntemi ile saptamalarda bulunmayı amaçlamıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'deki buğday unu ihracatçısı firmaların tamamının lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanmadıkları, dış kaynak kullanan firmaların ise ağırlıklı olarak taşımacılık ve gümrükleme faaliyetlerinde gerçekleştirdikleri, lojistik faaliyetlerin tamamına yayılmış bir dış kaynak kullanımından söz edilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In globalized world, the importance of the international trading is increasing. The success of logistics activities has a valued importance on international trading and as per the researchs on literature, noticed that outsourcing in logistics activities effects international trading positively. Turkey is the country, has the highest export volume on wheat flour export from 2010 to 2016. And the expectation for 2017 is the sustain of same success. The primary objective of the thesis is research of the understood of Turkish wheat flour exporters' about logistics outsourcing, the level of outsourcing logistics activities, the reasons of outsourcing logistics activities or not, the logistics activities which they outsource, by using qualitative analysis methods. Thus, within the scope of the thesis, appointed that only some of wheat flour exporters outsource the logistics activities and the wheat flour exporters, advised that they outsource the logistics activities, mainly outsource transportation; customs brokerage activities and this will not be able to disclose that Turkish wheat flour exporters inclusively outsource their logistic activities.