Kasten yaralama suçu
Deliberate injury
  1. Tez No: 488529
  2. Yazar: ZÜMER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu yeni bir ceza hukuku anlayışı ile hazırlanmıştır. Bu çalışma yeni suç teorisi verilerinin kasten yaralama suçuna uygulanması amacını taşımaktadır. Kasten yaralama suçu, bir kimsenin vücuduna acı vermek, sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olmak sonucunu doğuran davranışlarla işlenebilir. Bir hukuk toplumunda yaşayan herkes vücut dokunulmazlığı hakkına sahiptir ve devlet de kişilerin vücut dokunulmazlığını uluslar arası hukukun ışığında Anayasasıyla ve kanunlarıyla korumakla yükümlüdür. Böylece toplumu meydana getiren kişilerin hem fiziki hem de psikolojik olarak beden bütünlüklerinin korunması amaçlanmaktadır. Her ne kadar kasten yaralama suçu 5237 sayılı TCK'nin 86-88. maddeleri arasında düzenlenmiş ise de bu çalışmada 86. ve 87. maddeler ayrıntılı olarak açıklanmış, diğer yandan 88. madde de genel hatlarıyla gösterilmeye çalışılmıştır. Bu bakımdan, çalışmanın birinci bölümünde kasten yaralama suçuna ilişkin genel bilgilerle, suçun Türk hukuk tarihindeki gelişimine, benzer suçlardan farkına açıklama getirilmiştir. İkinci bölümünde kasten yaralama suçunun unsurlarına ve nitelikli halleriyle beraber neticesi sebebiyle ağırlaşan hallerine ayrıntılı olarak yer verilmiş, hukuka uygunluk nedenleri de hukuka aykırılık unsuru altında açıklığa kavuşturulmuştur. Üçüncü bölümde suçun özel görünüş şekilleri başlığı altında suçun ihmali davranışla işlenmesi haliyle, taksirle yaralama hallerine ayrıca içtima, teşebbüs ve iştirak halleri de incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise kasten yaralama suçu için öngörülen soruşturma ve kovuşturma usulü ile görevli ve yetkili mahkeme, zamanaşımı ve son olarak yaptırım konusu incelenerek çalışma sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most recent Turkish Criminal Code Number 5237 enacted on 1 June 2005 and stems from a contemporary Criminal Law conception. The objective of this study is to adopt this new Criminal Law theory and to reflect its new emphasis on the crime of malicious injury. The act of inflicting injury to the person might be committed by inflicting actual or grievous bodily harm, causing the victims to suffer from physical health problems or from perceptual defects. In a society governed by law everybody has right to bodily integrity and the state is obliged to protect the body immunity of persons with the constitution and laws in the light of international law. It is the main purpose to protect each individual from bodily and psychiatric injury. Although deliberately guilty of the crime of the Turkish Penal Code No. 5237 86-88. although articles 86 and 87 were explained in detail in this study, article 88 was also tried not to be shown in general. In this respect, in the first part of the study, the general information about the crime of deliberate injury and the development of the crime in the history of Turkish law are explained in terms of similar crimes. In the second part, deliberate elements of the criminal offense and the situations that are becoming more severe due to the fact that they are qualified together with them are given in detail, and reasons for compliance with the law are clarified under the element of contradiction to law. In the third chapter, as a crime under the heading of special forms of appearance, crime has been committed with negligence behavior. In addition, cases of illegal occupation, as well as cases of undertaking, participation and participation have been examined. In the fourth chapter, the deliberate investigation and prosecution procedure for deliberate criminal offense and the court of competent and competent court were ended by examining the statute of limitations and lastly sanctions.