Edinilmiş mallara katılma rejiminde değer artış payı alacağı
Appreciation share receivable in the regime of participation in acquired property
- Tez No: 488528
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAVUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Toplumun temel yapı taşı olan aile, evlilik birliğinin kurulması ile oluşur. Evlilik birliğinin kurulmasından itibaren eşler arasında evlilik birliğinin getirdiği sorumluluk, yardımlaşma ve dayanışma duygusu ortaya çıkar. Bu yardımlaşma ve dayanışma duygusu ile hareket eden eşler arasında evlilik birliği içinde mal varlıklarının nasıl yönetileceği, yararlanılacağı ve tasarruf edileceği ile ilgili kurallar mal rejimleri hükümleriyle ortaya koyulmuştur. Toplumların zaman içinde değişen istekleri ve yapıları gereği kanunların da bu değişime uyum sağlamasını gerektirmektedir. Bu nedenle 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile mal rejimine ilişkin köklü değişiklikler yapılmıştır. Yapılan bu köklü değişiklik neticesinde yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimi benimsenmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejimi kabul edilirken, taraflar evlilik birliği içinde bir mal edinirse bu edinmede diğer eşinde katkısı olduğu düşüncesinden hareket edilmiştir. Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinde önemli birçok aşama bulunmaktadır. Bunlardan biri de tezin konusunu oluşturan 'değer artış payı alacağı' dır. Bilindiği üzere mal rejiminin sona ermesi ile tasfiye gündeme gelmektedir. Tasfiye sonucunda talepte bulunan eşin katılma alacağı hesaplanır. Katılma alacağı hesaplanırken değer artış payı alacağının da hesaba etkisi bulunduğundan önem arz eden bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle çalışmamızın ilk bölümünde değer artış payı alacağı kavramı, hukuki niteliği ve mal rejiminden kaynaklanan diğer taleplerle karşılaştırılması yapılarak konu özümsenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, değer artış payı alacağının talep edilebilme koşulları ile hesaplanmasına ilişkin hususlar ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, uygulamada ve doktrinde tartışmalı olan değer artış payı alacağının katılma alacağına etkisi incelenmiş, değer artış payı alacağının ne zaman muaccel olacağı, ne şekilde ifa edileceği ve açılacak davalarda yargılama usulünün nasıl olacağı belirtilerek tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family, which is the building block of society, is formed by the establishment of a marriage union. After the establishment of the marriage union, the sense of responsibility, solidarity and cooperation arising from the marriage union emerges between the spouses. The rules concerning how to manage, utilize and save assets within the marriage union between the spouses acting with this feeling of solidarity and cooperation are established by the provisions of the property regimes. The changing demands and structures of the societies over time require the adaptation of laws to this change. For this reason, the Turkish Civil Code numbered 4721 made fundamental changes to the property regime. For this reason, fundamental changes were made to the property regime with the Turkish Civil Code numbered 4721. As a result of this radical change, the regime of participation in acquired property has been adopted as the legal property regime. As the regime of participation in acquired property is adopted, it is thought that if the parties acquire a property within the marriage union, it also involves the contribution of the other partner. There are many important steps in the liquidation of the regime of participation in acquired property. One of them is the 'appreciation share receivable' which constitutes the subject of the thesis. As it is known, the liquidation becomes an issue when the property regime comes to an end. As a result of the liquidation, the participation receivable of the partner who makes the claim is calculated. As the participation receivable is calculated, because the appreciation share receivable has also an effect on the calculation, this emerges as a matter of importance. For this reason, the concept of appreciation share receivable in the first part of our study has been tried to be clarified by comparing it with legal requirements and other demands arising from the property regime. In the second part, the issues regarding the claim conditions and calculation for the appreciation share receivable are detailed. In the third and last part, the effect of the appreciation share receivable which is controversial in practice and the doctrine on the participation receivable is investigated, and the thesis was finalized by specifying when the vi appreciation share receivable arises, how it will be executed and how the trial procedure will be.