Kardiyoloji polikliniğine çarpıntı veya göğüs ağrısı yakınması ile başvuran 18-25 yaş aralığındaki hastaların depresyon ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of the levels of anxiety and depression in 18-25 years patients who apply to cardiology outpatient clinic for palpitation or chest pain
- Tez No: 505235
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Beliren yetişkinlik, ergenlik ile yetişkinlik arasındaki 18-25 yaşı kapsayan gelişimsel bir dönemdir. Bu dönemindeki bireylerde kimlik arayışı, ergenlikten yetişkinliğe geçişte artan sorumluluklar, meslek, barınma ve aile ile ilgili belirsizliklerden dolayı anksiyete ve depresyon semptomları artmıştır. Anksiyete ve depresyon belirtilerinden bazıları da çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baygınlık ve baş dönmesi gibi bedensel yakınmalardır. Çalışmanın amacı Kardiyoloji polikliniğine çarpıntı veya göğüs ağrısı yakınmasıyla başvuran 18-25 yaşındaki hastalarda kalp hastalığı varlığı ve yokluğuna göre anksiyete ve depresyon düzeylerini karşılaştırmaktır. Bu alanda yapılan çalışmaların çoğu ilk yardım polikliniğinde uygulanmıştır. Bu çalışma ise sadece Kardiyoloji Polikliniğine başvuran hastalarda yapılmıştır. Bu amaçla Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Araştırma ve Uygulama Merkezi Kardiyoloji Polikliniğine başvuran 18-25 yaşındaki hastalar çalışmaya alınmıştır. Hastaneye başvuranların yanında refakatçi olarak gelen aynı yaş grubundaki sağlıklı gönüllüler ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılmıştır. Önceden bir kalp hastalığı tanısı alanlar ve başka bir kronik hastalığı olanlar çalışmaya alınmamıştır. Elli dört erkek ve 60 kadın olmak üzere toplam 114 kişi çalışmaya alınmıştır. Yetmiş yedi kişide herhangi bir kalp hastalığı saptanmamıştır. Otuz yedi kişiye bir kalp hastalığı tanısı konmuştur. Hastaneye başvuranların yanında refakatçi olarak gelen 18-25 yaş grubundaki sağlıklı 44 kişi“kontrol grubunu”oluşturmuştur. Gruplar BDÖ ve BAÖ puanları açısından karşılaştırılmıştır. Buna göre“kalp hastalığı olan”ve“kalp hastalığı olmayan”grupta BDÖ ve BAÖ puanı kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek saptanmıştır. Sonuç olarak Kardiyoloji Polikliniğine göğüs ağrısı veya çarpıntı yakınmasıyla başvuran 18-25 yaşındaki hastalarda kalp hastalığı varlığından bağımsız olarak depresyon ve anksiyete puanları kontrol grubundan daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Emerging adulthood is a developmental period between 18 and 25 years. Symptoms of anxiety and depression have increased during this period. Anxiety and depression can cause physical complaints such as palpitations, chest pain, dyspnea, syncope, and dizziness. Most of the studies done in this area has been implemented in the first aid clinic. This study was performed only in patients who applied to the Cardiology Outpatient Clinic. The aim of this study is to compare the levels of anxiety and depression according to the presence and absence of heart disease in patients aged 18-25 years who apply to the Cardiology Outpatient Clinic for palpitations or chest pain. For this purpose, persons who 18-25 years old applied to Başkent University Adana Dr. Turgut Noyan Research and Application Center Cardiology Department for palpitaion or chest pain were taken into the study. Those in the same ages who came as a companion were taken to the control group. Participants were asked to fill in the Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale by themselves. Those who are currently following due to a heart disease, and those with chronic illnesses were not included in the study. Total 114 people were included in the study. Seventy-seven patients did not have any heart disease. Thirty-seven patients were diagnosed with heart disease. Fourty-four people were taken into the control group. The Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale scores of the groups were compared. There was significant difference in terms of The Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale scores between“no heart disease”,“heart disease”, and control group. In conclusion, the anxiety and depression scores of the patients who were diagnosed and not diagnosed with cardiac disease in 18-25 year olds who applied to the cardiology policlinic were more than the control group.