Beden eğitimi dersi alan mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerinin duygu düzenleme güçlükleri ile sosyo-demografik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Antakya örneği
Investigation of the relationship between emotional regulation difficulties and socio-demographic characteristics over the vocational and technical anatolian high school students who take physical education course (example of Antakya)
- Tez No: 488540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE AYNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada 14-17 yaşları arasındaki beden eğitimi dersi alan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüklerini incelemek ve etkileyen faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 2017-2018 öğretim eğitim yılında Hatay ilinde Antakya ilçesine bağlı rastgele yöntemle seçilmiş Serinyol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 14-17 yaşlar arası değişen, 103 kadın, 231 erkek öğrenci olmak üzere toplam 334 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin duygu düzenleme güçlüklerinin etkilediği düşünülen 11 değişkenden oluşan kişisel bilgi formu,. Öğrencilerin duygu düzenleme güçlüklerini ölçmek içinse 4 alt boyutu olan Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, katılımcılara uygulanan anketlerden elde edilen veriler toplandıktan sonra kodlanarak bilgisayara yüklenmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde IBM SPSS statistics 20,00 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde frekans tabloları, verilerin normal dağılıma uygunluğu için Shapiro Wilk testi, ölçek alt boyut puanı ortalamaların karşılaştırılmasında ise Student T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to observe difficulties on emotional stability of high school students between the age of 14-17 that attend in Physical Education classes. The population of the research is 452 students who study in Serinyol Vocational and Technical Anatolian High school. Modelling method was not used and all the popultion was targeted. 65 students refused to participate in the research, 23 students couldn't be reached, 30 students partilally filled the whole questionnaire so that they couldn't be included in the research. In conclusion, only 334 students, who are 73,8% of the population were included. In the research, a questionnaire of 11 questions was used to gather information about the demographic characteristics of the athletes. In order to evaluate the emotion stabilization difficulties of the participants, a scale which was founded and developed by Baki DUY, that has 18 articles, 4 sub-articles and called“Emotion Stabilization Scale for Adolescents”(ESSA), was used in the evaluation process. In accordance with the purpose of the research, the data of the participants that gathered from the questionnaire was coded and uploaded in a computer. IBM SPSS statistics 20,00 packaged software was used in data analysis. In the analysis, frequency tables, Shapiro Wilk Test to provide relevance on data range, Student T Test to compare the alignment, and Single Direction Variance Analysis were used for determination.