Türk dili ve edebiyatı öğretim programı'nın kazanım ve becerilerinin ulaşılma düzeylerine ilişkin öğrenci görüşleri
Students' views on the Turkish language and literature curriculum's levels of achievement and skills
- Tez No: 828087
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada; Ankara İline bağlı dokuz merkez ilçede (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Pursaklar, Mamak, Sincan, Yenimahalle) yer alan Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören 12. sınıf öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda, Türk Dili ve Edebiyatı dersi hedef davranışları olan temel dil becerileri; dinleme, okuma, yazma ve konuşma kazanımlarını, öğretim programında öngörülen şekilde aktarımıyla, bu kazanım ve becerilerin, bireylerce akademik ve sosyal yaşamda kullanılması yeterliliğine ne derece ulaşıldığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu becerilerin ulaşılma derecesinin öğrenci kişisel ve akademik başarısını etkileme düzeyinde görüşlerini ortaya koymak üzere yürütülen bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında nicel veri toplama araçları kullanılmış; araştırmacı tarafından geliştirilen likert tipi ölçek, alt problemlerin çözümlenmesine yönelik örneklem okullarında katılımcı olarak belirlenen öğrencilere uygulanmıştır. Örneklem okulları belirlenirken seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Pandemi nedeniyle Google form aracılığıyla öğrencilere ulaşılmış; amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 350 katılımcı ile yapılan ön uygulamanın ardından, 384 öğrenci ile asıl uygulama gerçekleştirilmiştir. Alınan veriler SPSS kullanılarak; aritmetik ortalama, frekans-yüzde değerleri, standart sapma gibi betimsel istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Cinsiyet ve okul türü değişkenlerine ait kişisel bilgilerin betimlenmesinde ise T-testi kullanılarak bu değişkenler arasında anlamlı bir farklılığın bulunup bulunmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilerden: on ikinci sınıf öğrencilerine ait temel dil becerileri kazanımlarından, dinleme becerisinin en yüksek düzeyde edinildiği; daha sonra sırasıyla konuşma becerisi ve okuma becerisi düzeylerinin görüldüğü, yazma becerisinin ise diğer becerilere kıyasla en düşük düzeyde edinildiği sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet değişkenine bağlı sonuçlara göre kazanımları; kız öğrencilerin, erkek öğrencilere oranla daha yüksek düzeyde edindiği görülmektedir. Okul türü değişkenine dair verilerden ise: Anadolu lisesi öğrencilerinin kazanımları sağlama düzeyinin, mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğrencilerine göre daha yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; In line with the views of 12th-grade students studying in Anatolian high schools and vocational and technical Anatolian high schools located in nine central districts of Ankara Province, the basic language skills, which are the target behaviours of the Turkish Language and Literature course; It is aimed to determine the extent to which the competence of using these acquisitions and skills in academic and social life has been achieved by transferring the achievements of listening, reading, writing and speaking as envisaged in the curriculum. The survey model was used in this research, which was carried out to reveal the views on the level of achievement of the said skills on the level of affecting the personal and academic success of the students. Quantitative data collection tools were used to collect research data; The Likert-type scale developed by the researcher was applied to the students who were determined as participants in the sample schools for solving the sub-problems. The stratified sampling method, one of the random sampling methods, was used while determining the sample schools. Due to the pandemic, students were reached via Google form; After the preliminary application with 350 participants was determined using a purposive sampling method; The main application was carried out with 384 students. Using SPSS, received data were analyzed with descriptive statistical tests such as arithmetic mean, frequency-percentage values, and standard deviation. T-test was used to determine whether there is a significant difference between these variables in describing the personal information of gender and school type variables. From the data obtained; from the basic language skills acquisition of twelfth-grade students; they acquired the listening skill at the highest level, followed by the speaking skill and the reading skill level respectively; It was concluded that writing skill was acquired at the lowest level compared to other skills. According to the results depending on the gender variable, it was determined that the female students had a higher level of achievement than the male students; From the data on the school type variable, it was concluded that the level of achievement of Anatolian high school students is higher than that of vocational and technical Anatolian high school students.