Alerjik astım tanısı almış çocuklarda beslenme durumu ile annelerin hastalık yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nutritional status and mothers' disease management in children diagnosis of allergic asthma
  1. Tez No: 966353
  2. Yazar: BÜŞRA ÜSTÜNDAĞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKİN ÖZYILMAZ KIRCALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Alerjik astım (AA), bağışıklık sisteminin çeşitli genetik ve çevresel faktörler tarafından uyarılması ile bronşların geri dönüşümlü daralması, hava yollarında oluşan duyarlılık ve bronşlardaki yangı ile karakterize olan çocukluk çağında en sık görülen hastalıklardan biridir. AA' da semptom görülme sıklığına sebep olan etmenler arasında beslenme de bulunmaktadır. Bu çalışmada AA tanısı almış çocukların beslenme durumu ve annelerin hastalık yönetimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma Kayseri ilinde özel bir hastanenin çocuk hastalıkları polikliniğinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı açıklandıktan sonra, AA tanısı almış çocukların annelerinden çalışmaya katılmayı kabul eden 50 kişiye anket soruları yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmada çocuk ve anneye yönelik demografik sorular, çocuğun beslenmesine yönelik sorularla hazırlanan anket formu ve annenin hastalığı yönetimi Astımlı Çocuklar İçin Aile Yönetimi Ölçeği (AÇAYÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, çocuğun tamamlayıcı beslenmeye başlama zamanı ile annenin eğitim durumu arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur (p0,05). Çocuğuna herhangi bir vitamin-mineral takviyesi aldıran anneler ile eğitim durumları arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunmaktadır (p0,05). TAT ürünlerinden en çok tercih edilenler; %67,4 ile bitki çayları, %53,5 ile arı ürünleri, %37,2 ile üzüm pekmezi iken en az tercih edilenler; %16,3 ile karadut şurubu/ soğan, %11,6 ile kestane balı ve %7 ile bıldırcın yumurtasıdır. AÇAYÖ' den toplamda alınan puan 226.2±18.7'dir.
Özet (Çeviri)
Allergic asthma (AA) is one of the most common childhood diseases characterized by reversible narrowing of the bronchi, sensitivity in the airways and inflammation in the bronchi due to stimulation of the immune system by various genetic and environmental factors. Nutrition is also among the factors that cause the frequency of symptoms in AA. This study aims to evaluate the relationship between the nutritional status of children diagnosed with AA and the disease management of their mothers. This study was conducted in the pediatrics outpatient clinic of a private hospital in Kayseri. After the purpose of the study was explained, 50 mothers of children diagnosed with AA who agreed to participate in the study were given face-to-face survey questions. In the study, demographic questions for the child and the mother, a survey form prepared with questions about the child's nutrition and the mother's disease management were evaluated using the Family Management Scale for Asthmatic Children (FMSAS). As a result of this study, a significant relationship was found between the time the child started solid food and the mother's education level (p0.05). There is a significant relationship between mothers who make their children take any vitamin-mineral supplements and their education level (p0.05). The most preferred CAM products are; herbal teas with 67.4%, bee products with 53.5%, grape molasses with 37.2%, while the least preferred are; black mulberry syrup/onion with 16.3%, chestnut honey with 11.6% and quail eggs with 7%. The total score obtained from AÇAYÖ is 226.2±18.7.