Yaşlılarda beslenme durumunun değerlendirilmesinde kullanılan antropometrik ölçümlerinin geçerliliğinin saptanması üzerine bir araştırma
Evaluation of reliability of anthropometric measurements for assesment of nutritional status in elderly people
  1. Tez No: 48856
  2. Yazar: SABRİYE SARUHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PEKCAN GÜLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Boy uzunluğu ve vücut ağırlığında yaşla birlikte azalmanın olduğu bilinmektedir. Boy uzunluğunun ve vücut ağırlığının doğru olarak saptanması, beslenme indekslerinin (boya göre ağırlık, be den kitle indeksi vb), bazal metabolizma hızının, enerji gereksinme sinin ve harcamasının bulunmasında önem taşımaktadır. Bu çalışma yaşlılarda diz boyu ve yaş ile boy uzunluğunun; baldır, üst orta kol çevresi ve subskapular deri kıvrım kalınlığı ile vücut ağırlının saptanabilmesi amacıyla denklemler geliştirmek ve antropometrik ölçümlerin geçerliliğini saptamak amacıyla yapılmış tır. Çalışma gönüllü 65-97 yaş arasında 100 erkek ve 150 kadın olmak üzere 250 yaşlıda yürütülmüştür. Ortalama (X+S) yaş erkeklerde 73.0±6.7, kadınlarda ise 72.2+4.8 yıldır. Oturarak ve yatarak yapılan diz boyu ölçümleri arasında istatistiksel yönden önemli fark bulunamamıştır (p>0.05). Diz boyu ve yaşın erkeklerde ve kadınlarda sırasıyla R2=0.727, R2=0.565 oranında boy uzunluğu ile önemli ilişki gösterdiği saptanmıştır. Baldır, üst orta kol çevresi ölçümleri ile subskapular deri kıvrım kalınlığının vücut ağırlığım er keklerde %78, kadınlarda ise %79.6 oranında açıkladığı bulunmuş tur. Boy uzunluğu ve vücut ağırlığının geliştirilen denklemlerle sap tanımasının basit, çabuk, doğru ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceği özellikle yatağa bağımlı bireylerde kolaylık sağlayacağı sonucuna varılmıştır. 86
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF RELIABILITY OF ANTHROPOMETRIC MEASUREMENTS FOR ASSESSMENT OF NUTRITIONAL STATUS IN ELDERLY PEOPLE Decreases in stature and body weight are known to occur with old age. Accurate measurements of stature and weight are important for the determination of several nutritional indices (weight for stature, body mass index etc), determination of basal metabolic rate, energy requirement and basal energy expenditure. This study was conducted to develop equations for predicting stature from a measure of knee height and age; body weight from the measures of calf, upper arm circumferences and subskapular skinfold thickness for the elderly. The sample consisted of 250 ambulatory volunteer elderly people, 100 men and 150 women from 65 to 97 years old. Mean (X±S) ages were 73.0±6.7 and 72.214.8 years for men and women, respectively. No significant correlation was found betwen knee heights measured in sitting or recumbent position (p>0.05). Multiple regression analysis demonstrated a highly significant linear relationship between knee height, age and stature in men (R2:0.727) and women (R2:0.565). The R2 indicates that about 78% of the variabilty in weight in men and 63.3% in women is explained by calf, upper arm circumferences and subskapular skinfold thickness. Estimation of stature and weight from equations provide a simple, quick, accurate and reliable means of estimating stature and weight for elderly, especially for bedridden subjects. 87