Uşak'tan derlenen mâniler üzerine bir inceleme
A review on mani̇s compiled from Uşak
  1. Tez No: 488599
  2. Yazar: TENZİLE GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Uşak'tan Derlenen Mâniler Üzerine Bir İnceleme" adlı çalışmamızda mânilerin tarihi gelişimi, mâni üzerine yapılmış tanımlar, Türk Dünyasındaki karşılıkları ve mâninin diğer türlerle benzer ve farklı yönlerden ilişkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mâni hakkında genel bilgiler, diğer türlerle ilişkisi, mâni üzerine yapılan tanımlar ve mâni türü üzerine yapılmış çalışmaların verildiği literatür kısmı yer almaktadır. İkinci bölümde derleme, kaynak kişi ve saha hakkında genel bilgiler verilmiştir. Uşak ilinden yapılan derlemeler sırasında karşılaşılan sorunlara yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise derlenen mâniler şekil, konu ve işlev bakımından tasnif edilmiştir. Yapılan çalışmada derlemenin yapılışı hakkında bilgi verilmiş ve mâni üzerine yapılmış çalışmalardan bahsedilmiştir.Uşak ili Merkez ilçe ve köylerinden derlenen 853mâni şekil ve konu bakımından incelenerek tasnif edilmiştir. Şekil bakımından incelenen mâniler hece sayılarına göre, dizelerine göre ve kafiye yapısına göre incelenmiştir. Konu bakımından ise 16 farklı konu başlığı altında tasnif yapılmıştır. Yapılan çalışmada derlenen 853 mâni ilk mısranın ilk harfine göre alfabetik olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The historical devolopment of manis, the definitions on maniis, correspondences in Turkish World and relation different and smilaraspects with other kinds in our work called a review on manis compiled from Uşak. Our study consist of three chopter. In first chopter contains the history of manis, relationship with other kinds, counterports in Turkish worl and literatüre which is studies on manis. In second chopter, general information is given about compilation source person and area. Problems encountered during compilation in Uşak contains. In third chapter the compilation manis are classitied in terms of form and subject. We gave information on how the compilation work is done and studies on mânis are mentioned in our study. We classfied in terms of shape and theme by examining compiled 853mânis from center town and villages of Uşak province.The examined manis in terms of from are examined according to syllables, strings and rhyme structure the examined manis in terms of subject are clossified under 16 different topic title. Manis alphabetically ordered according to the first letters of the first sentences which done the compilation 853manis we have compiled at the end of our study. This thesis study ends with a bibliography.