Yemenlileri metheden hadislerin tarihsellik ve sıhhat açısından değerlendirilmesi
Criticizing of the hadith's which praised the Yemen's in terms of historicity and trusthworty
- Tez No: 488608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma ile Yemenlileri metheden rivayetlerin tarihsellik ve sıhhat yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmakta olup giriş bölümünde, Hz. Peygamber'in (a.s) dinin tebliğinde üstlendiği role, İslam'ın ikinci kaynağı olan hadislerin sıhhati ve bu konuda yapılacak çalışmaların önemine değinilmiş ayrıca Yemenlileri metheden rivayetler asr-ı saâdette Yemenlilerin İslam'a yaptıkları hizmetler göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Birinci bölümde Yemen'in coğrafi, ekonomik, kültürel ve siyasi durumu, İslam öncesi Yemen'de dini hayat, Yemenlilerin İslam ile buluşmaları ve Kur'an'da bu bölgeyi işaret eden ayetler ve anlatılan kıssalar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde İslamın yayılmasında ve hadislerin sonraki nesillere duyurulmasında söz sahibi olan Yemenli hadis râvileri rivayet sayıları esas alınarak ele alınmış, bir kısmının da biyografilerine yer verilmiştir. Ayrıca sahabe döneminden sonra en hayırlı nesil olarak anılan tâbiîn döneminde de öne çıkan Yemenli hadis, fıkıh ve kıraat alimleri bir kısmının biyografilerine yer verilerek tanıtılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Hz. Peygamber'in (a.s) Yemenlileri metheden rivayetleri sened ve metin yönünden incelenerek ele alınmış, isnadda yer alan râviler cerh ve ta'dîl yönünden incelenmiş, metin hakkında da değerlendirme yapılarak sahih-hasen, zayıf ve uydurma olma durumuna göre sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it has been targeted that the examining of the hadith's which praised the Yemen's in terms of historical and trusthworty. Thesis's study consists of three parts. In the introduction part, it has been referred to the role that the prophet has taken at the announcement of the religion and also the accuracy of the hadith's which has been the second source of the İslam, as well as the hadith's that praised Yemen's by take into account services to İslam that They have made. In the first part It has been emphasized on Yemen's geographical, cultural and political situation, The religious life in pre-islamic Yemen, Yemenis meeting İslam and the verses referring to the area in Koran and the parables that told. In the second part. Yemeni hadith ravels who have a say on the spreading Islam and the transferring it to the next generation have been evaluted, based on number of hadiths, and also mentioned about the biographies of some of them. Also after the sahabe period, Yemeni Hadiths, Fighi and Kiraat Scholars have been mentioned as based on the biographies of some In the Tabiîn period which accepted as the best generation, too In the third and final period Prophet's hadiths which praised Yemenis have been evaluated by being examined in terms of chain and the content. The ravels at the chain have been examined in terms of nullification and modification. It has been concluded according to the sound, fair report, weak report and by being made evaluation about the content.