Afiş uygulamalarında vektörel illüstrasyonun kullanımı
The use of vectorial illustration in the implementations of posters
  1. Tez No: 488610
  2. Yazar: SİNAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tarihsel birikimin devamında gelişen teknolojinin de etkisiyle illüstrasyon ve afiş uygulamalarında yenilikçi bir akım başlamıştır. Yenilikçi akımın temel unsuru olarak çeşitli sayısal verilere dayanan bilgisayar ortamı gösterilebilir. 1980 yılına kadar geleneksel yöntemler ışığında uygulanan illüstrasyon çalışmaları, bu tarihi takiben bilgisayar ortamında kullanılmakta olan çeşitli tasarım programları ile uygulanmaya da başlamıştır. Bilgisayar ortamında oluşturulan çizimler vektörel ve piksel çizim olarak adlandırılmaktadır. Vektörel tabanlı çizimler ile sanatçılar çeşitli illüstrasyon uygulamaları ortaya koyarak farklı çalışmalar ortaya çıkarmışlardır. Vektörel çizim tekniğinin gelişimi ile görsel ve geleneksel materyaller ( jpeg tabanlı fotoğraf, kalem,fırça vb. ) kullanılarak üretilen afiş uygulamalarının da farklılıklar içerdiği görülebilmektedir. Sanatçıların afiş uygulamalarında, görsel olarak daha fazla efekt barındıran ve çağın yenilikçi medya unsurlarına daha iyi ayak uydurabilme özelliğine sahip olan vektörel çizim tekniğini tercih ettikleri söylenebilir. Bu etkenler ışığında afiş uygulamalarında vektörel çizim tekniği ile oluşturulmuş olan illüstrasyonlar, sanatçılar, medya sektörü ve toplumlar tarafından daha çok tercih edilen etkili bir unsur olmuştur. Bu araştırmada, çağımızın iki önemli sanat anlayışı olan afiş ve illüstrasyon sanatının tarihi, türleri, yöntemleri ve uygulama alanları hakkında literatür taraması yapılmış olup, gelişen teknolojinin ortaya çıkardığı dijital sanat anlayışı ile uygulanan vektörel çizim tekniğinin bu iki sanat anlayışına olan etkisi incelenmiştir.Bu bilgiler ışığında günümüzde vektörel çizim tekniğini kullanarak etkili illüstrasyon çalışmalarına imza atmış ve bu illüstrasyonları afiş tasarımlarında kullanmış olan yerli ve yabancı sanatçıların eserleri incelenmiştir. Aynı zamanda vektörel çizim tekniği ile illüstrasyonlar oluşturularak, bu illüstrasyonlar afiş uygulamalarında kullanılmış, tasarım ve teknolojik açıdan incelenmiştir. Bu aşamalar sonrasında sonuca gidilerek yararlı olabilecek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology ,immediately after the historical accumulation has launched a new innovative movement in illustration and the implementations of posters. The primary element of innovative movement can be addressed as computer environment based on digital datas.The illustration studies that are carried in the light of classical method until the year of 1980, following this date, it has also beenstarted to put into practice with various design programmes that has already being used in computer environment.the drawings that are formed in computer environment are called as vectorial and pixels drawing. With vectorial based drawings, artists have exposed different studies by creating various illustration applications. With the development of vectorial drawing technique, visual and classical materials (jpeg based pictures, pencil, brush, etc.) have also ranged in use of implementations of posters. It can be said that the artists prefer vectorial drawing technique which includes more effects and goes better with the innovative elements of the era. In the light of these factors,illustrations that are formed of vectorial drawing technique in the implementation of posters have been the most preferential, effective element by the artists, media sector and society. In this study, we have informed about the history, types, methods and application fields of two important art concepts, and examined the effect of vectorial drawing technique on these two concept which has added up by digital art concept with the developing technology. In the light of these data, today, the artists' works who broke effective illustration works ground by using vectorial drawing technique and who used these illustrations in poster designs have been examined. At the same time, forming illustrations with vectorial drawing technique and these illustrations have been used in poster implementation and examined in the aspects of design and technology. After these stages, coming to a conclusion suggestions that can be beneficial have been made.