1923 mübadelesinde Yunanistan'a göç edenlerin giyim-kuşam özellikleri
Clothing features of the people who immigrated to Greece in the 1923 population exchange
- Tez No: 488612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Göç eylemleri ile topluluklar, yaşadıkları mevcut yaşam alanlarından yaşayacakları yeni yerleşim yerlerine sürüklenirlerken sadece kendilerini değil, bu serüven içerisinde o güne kadar sahip oldukları yaşanmışlıklarını da beraberlerinde götürerek, yeni bir etkileşim sürecinin hazırlayıcısı olmuşlardır. Göç eylemleri ile oluşan bu etkileşim sayesinde, yerel ve göçmen toplulukların kültürleri zenginleşerek yeniden şekillenmiştir. Söz konusu zenginliğin önemli değerleri arasında giyim-kuşam kültürüne ait ürünlerin yer alması, mevcut etkileşimin görsel kanıtları olarak gösterilmektedir. Yapılan araştırmada konu olarak; 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan devletleri arasında Lozan Barış Antlaşmasının ek protokolünce imzalanmış olan“1923 Nüfus Mübadelesi”ile ilişkili bir şekilde, günümüz Türkiye topraklarından göç eden Ortodoks Rum etnik grupların sahip oldukları giyim-kuşam özellikleri ele alınmıştır. Topluluklar açısından trajik sonuçlar doğuran ve tamamıyla inanç kavramı temelinde şekillenen, zorunlu göçe tabi tutulmuş göçmen grupların, göç öncesi ve sonrasında yansıtmış oldukları giyim-kuşam özelliklerinin betimsel araştırma yöntemi ile belirlenmesi araştırmanın ana amacıdır. Araştırma kapsamında, dönemin giyim-kuşam özelliklerini yansıtan göçmen gruplara ait ulaşılabilen 196 adet fotoğraf ve 19 adet giysi örneklerine ait görseller incelenmiş, ayrıca Ortodoks Rum gruplarla ilişkili konu hakkında detaylı görüş alınabilecek kaynak kişiler ile yapılan karşılıklı görüşmeler doğrultusunda,“Kapadokya (Yun.:Cappadocia)”ve“Pontus (Yun.:Pontos)”Bölgelerinde yaşamış olan Ortodoks Rum erkek ve kadın göçmenlere ait giyim-kuşam özellikleri göç öncesi ve sonrası dönem içeriğince ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With immigrations, while communities are reaching to the new places from where they have lived before, they carried their cultural values to their new settlements creating a new interaction process. With this interaction process both migrant and native community cultures were reshaped and richer cultural values emerged. It is shown that the clothings of these communities are amongst the most important visual evidence of this rich cultural interaction. In this research, clothing features of the Greek Orthodox immigrants who immigrated from Turkey to Greece as a consequence of the“1923 Population Exchange”which was signed between Greek and Turkish governments in Lausanne Peace Treaty are examined. Compulsory migrition was formed on the basis of the concept of religious belief and generated tragic consequences for communities. In this research, clothing features of immigrant groups who reflect before and after immigration, are aimed to be examined with the descriptive research method. In the scope of the research, reflecting the period 196 photographs and 19 images of clothing samples of the immigrant groups are examined. In addition to the photographs and images of clothing samples, interviews were held with the reference people, who are related to the Greek Orthodox groups. Thus, clothings features of the Greek Orthodox immigrants who lived in“Cappadocia (Grk.:Cappadocia, T.:Kapadokya)”and“Pontus (Grk.:Pontos, T.:Pontus)”regions, were presented as the content of the period before and after immigration.