Sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini kullanım düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the primary-school teachers' level of information technology usage in terms of different variables
  1. Tez No: 488620
  2. Yazar: MEHMET UYDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BAGÇEÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; Gaziantep ili Şahinbey İlçesinde görev yapan Sınıf Öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini kullanım düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde“Öğretmenlerin Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeylerini Belirleme Ölçeği”nin alt boyutlarına ilişkin, sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojisi kullanım düzeyleri araştırılmıştır. Bu araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada analiz edildiği karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın deseni, Yakınsayan Paralel Karma Yöntem Deseni'dir. Bu araştırmada, Bayraktar (2015) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerinin Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeylerini Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Örneklem grubuna 715 sınıf öğretmeni veri sağlamıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup veri setine t-testi, ANOVA Testi, Scheffe Testi ve Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile görüşme yapılan 10 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerden elde edilen nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, erkek ve kadın sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojisi kullanımı, teknoloji okuryazarlığı ve derse teknoloji entegrasyonu düzeyleri arasında anlamlı bir fark vardır. Ayrıca Eğitim Fakültesi mezunu sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojisi kullanım ve teknoloji okuryazarlığı düzeyleri diğer fakültelerden mezun olanlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Araştırmada, cinsiyet, mezun olunan fakülte, eğitim düzeyi, kıdem, yaş, daha önce alınan eğitimler ve bilgisayar başında geçirilen süre değişkenleri ile bilişim teknolojisi kullanım düzeyi arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda, sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojisi kullanım düzeyleri yüksektir sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the level of information technology usage of the primary school teachers in terms of different variables who are working in Şahinbey/Gaziantep. Within the frame of this purpose, the primary school teachers' level of information technology usage was examined in terms of sub-dimensions of Teachers' Level of Information Technology Usage Scale. In this study mixed method in which quantitive and qualitative data are analyzed together was used. The pattern of this study is Convergent Parallel Mixed Method Pattern. In this study, the information technology specification scale of teachers developed by Bayraktar (2015) was used. The sample group was obtained from 715 primary school teachers. t-Test, ANOVA Test, Scheffe Test and Multiple Regression Analysis were applied to data set by using SPSS 22.0 programme. The study group consists of ten primary school teachers who participated in interview by using a semi-structured interview form. Qualitative data obtained from these teachers were analysed with the method of content analysis. Significant difference has been found between the level of information technology usage, the level of technology literacy and the level of integration of technology into the courses of primary-school teachers. Furthermore, the level of information technology usage and the level of technology literacy of the teachers who graduated from faculty of education have been found higher compared to the others graduated from other faculties. In this study, significiant differences have been found between the variables such as gender, the faculty that were graduated from, level of education, teaching experience, age, courses about technology that were taken before, the time spent in front of computer, and the level of using information technology. In accordance with the purpose of the study, primary school teachers' level of information technology usage has been found high.