Sanat akımları ve moda bağlamında güncel uygulamalar
Contemporary practices in the context of artistic trends and fashion
  1. Tez No: 488619
  2. Yazar: FEYZA HÜSEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, sanat akımları ve moda bağlamında genel uygulamalar konusuna yönelmekte, bu iki olgunun içerisinde yer alan sanatçı ve moda tasarımcı ilişkisini ve çalışmalarını problem olarak ele almaktadır. Araştırmanın evreni 1920 ve 1960 yılları arasındaki 5 sanat akımından 10 sanatçı ve 7 moda tasarımcısı ile ele alınmıştır. Örneklem gurubu ise evren içerisindeki sanatçı ve moda tasarımcılarının 12 sanat eseri ve 8 moda tasarımından oluşmaktadır. Araştırmada, betimsel araştırma ve uygulamalı araştırma yöntemi birlikte kullanılmıştır. 1920- 1960 tarihleri arasında öne çıkan sanat akımları ele alınmıştır. Araştırma, sanat akımlarından öne çıkan sanatçılar, eserleri ve moda tasarımcılarından örnekleri içermektedir. Sanat akımları, 1920'lerde oluşum sürecini geçirerek, 1960'ların sonuna doğru bir tarz olarak modanın kimliğine yön vermiştir. Sanat akımlarının, yeni oluşumların, sanatçıların, farklı tasarımları ile gündeme gelmesi, moda tasarımcılarına ilham kaynağı olmuştur. Bu bağlamda akımlar; kübizm, konstrüktivizm, sürrealizm, soyut sanat, pop sanatı ve modanın devamında sanatta yerini alan moda tasarımcıları ile olan etkileşimi üzerinden öne çıkan sanat eserleri ve moda tasarımları görsellerle ele alınmıştır. Güncel uygulamalar ise sanat akımlarından ve moda çalışmalarından esinlenerek oluşturulmuş olup eser künyesi verilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the comtemparory practices in the context of art trends and fashion and discusses the relationship between artists and fashion designers involved in these two phenomena as their problems. The universes of the research was handled by 10 artists and 7 fashion designers from 5 artistic trends between 1920 and 1960. The sample group consists of 12 art works and 8 fashion designs of artist and fashion designers in the universe. In the research, descriptive research and applied research method are used together. Between 1920 and 1960, the artistic trends that are prominent are discussed. The research includes examples from artists, works and fashion designers who stand out from the artistic trends. The art movements passed the process of formation in the 1920s and directed the identity of fashion as a style towards the end of the 1960s. The fact that the art movements, the new formations, the artists, the different designs come to mind have inspired fashion designers. Currents in this context; art works and fashion designs that emphasize the interaction with fashion designers who take place in art in the continuation of cubism, constructivism, surrealism, abstract art, pop art and fashion are handled with visuals. The current applications are inspired by artistic trends and fashion works and are explained by giving the work of art.