Okul yöneticilerinin algılanan yönetim becerileri ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişki: Beyoğlu ilçesi örneği
Relationship between management skills and organizational silency of school administrators: sample for Beyoğlu
  1. Tez No: 488637
  2. Yazar: ÇİĞDEM DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma, İstanbul ili, Beyoğlu ilçesinde yer alan ilkokul, ortaokul ve lisede görev yapan 310 öğretmen ile kişisel bilgi formu,“Okul Yöneticisi Yönetim Becerileri”ve“Örgütsel Sessizlik”ölçeği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi SPSS 21.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmayla ilgili bağımsız değişkenlerin frekans, yüzde ve standart sapma değerleri hesaplanmış, değişkenlere ait diğer ilişkilerin belirlenmesinde İlişkisiz t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), gruplar arasında gözlenen farkları belirlemek üzere ANOVA sonrası Post Hoc Tukey testi uygulanmıştır. Diğer yandan algılanan Okul Yöneticisi Yönetim Becerileri ile Örgütsel Sessizlik arasındaki ilişkiyi belirmek üzere ise Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out using 310 teachers in elementary, middle and high schools located in the province of Beyoglu in Istanbul with the personal information form“School Manager Management Skills”and“Organizational Silence”scale. In the study, descriptive scanning model and SPSS 21.0 package program were used to analyze the data. The frequencies, percentages and standard deviations of the independent variables were calculated, unpaired t test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine the other correlations of the variables, and Post Hoc Tukey test after ANOVA was applied to determine the differences among the groups. On the other hand, Pearson Multiplication Moment Correlation analysis was used to determine the relationship between Perceived School Manager Management Skills and Organizational Silence.