دور الاقتصاد الاسلامي في تنمية القطاع الخاص
Özel sektör gelişiminde İslam ekonomisinin etkisi
  1. Tez No: 488636
  2. Yazar: MOHAMMED JASIM MOHAMMED ALDHEYABI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOHAMED ADNAN DARWİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Araştırma amacı ışık konu görevi, İslam ekonomisi, kalkınma, özel sektör ve bildirimi temel malzemeleri ekonomik kalkınma, İslam, ayrıca hedefleri ve mantıktır temel ekonomik kalkınma, İslam ve görev üretim desteği, ekonomik hedefler, yanı sıra sonuçlar, geliştirme, özel mülkiyet, konuk ile eşit dağıtım, öneri, bir grup çözümleri özel sektör katkıda bulunmak için ekonomik kalkınma. Bu araştırmacı ve ardından bir grup bilimsel yöntemleri hangi tema, açıklayıcı bir yaklaşım için çalışma, araştırmacı, ai̇hs'nin özel sektör ve darbe ile ekonomik kalkınma, İslam açısından, Kutsal Kuran; çünkü kaynak, hükümler ve sunna peygamber ve açıklamalar, manzarası ve araştırmacıların ve araştırmacıları, özel sektör bu fark, ekonomik kalkınma açısından İslam ekonomi, adresleme bazı metinleri, fikir ve görüşler gerçek denenmiş tanımlamak için kategoriler, kavramlar, denge, İslam Ekonomisi, karşılaştırma, İslam ekonomisi, ekonomi ve pozitif hukuk, kalkınma, özel sektör, ve bazı kitapları Pozitif ekonomi, stand bazı unsurlar. stand ve avantajı için çalışma ve standı, kitaplar, bilim adamlarının, araştırmacıların ve imamları, medya, İslami doktrinler, ayrıca amaçlar, şeriatı ve denenmiş her çaba göstermek her konu ve ne İslam denge ve itidal. Ve damga, bir araştırmacı öneriler.
Özet (Çeviri)
The research aims to shed light on the subject of the role of the Islamic economy in the development of the private sector and the statement of the basic ingredients for economic development in Islam, as well as the goals and rationale underlying the economic development in Islam, and the role that achieve production in support of the economic objectives, as well as the results of the development of private property if the guest through equitable distribution, then the proposal of a group of solutions to enable the private sector to contribute to economic development. The researcher followed a group of scientific methodologies which theme, through the descriptive approach to the study, the researcher relying on the private sector, and its impact on the economic development of the Islamic perspective, based on the Holy Quran; because it is the source of the provisions, and the sunna of the prophet and annotations, the views of scholars and researchers in the private sector this difference on economic development from the perspective of the Islamic economy, addressing to show some texts, ideas and opinions as authentic tried to identify the categories, concepts of balance in the Islamic Economy, comparison between the Islamic economy, economy and positive law in the development of the private sector, and some books on the positive economy in order to stand on some of the implications that require stand by and for the benefit of the study, and stand on the books of scientists, scholars of imams, the media in the Islamic doctrines, As well as the purposes of the sharia, and tried every effort possible to show each subject and what the Islam of balance and moderation. As the stamp, a researcher with a set of recommendations.