Bedensel ötekileşme üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis on physical otherness
- Tez No: 488677
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, temel olarak ele alınan, ötekileşme kavramı ve bu kavramın bedene yansımasıdır. Odak noktası olarak, ötekileşme kavramının beden üzerinden ele alınışı incelenmiştir. Toplumda ötekileştirilen bireylerin beden özelliklerindeki farklılıklar üzerinde durulmuştur. Toplumun genelinin normal olarak kabul edildiği ve gözle görülen biçimde farklı özellikleri olan bireylerin anormal olarak kabul edildiği durumlar incelenmiştir. Anormal olarak tanımlanan bireylerin fiziksel özelliklerine bağlı olarak ötekileştirildiği durumlar ve bunun toplumun genelinde açığa çıkan tepkileri üzerinde durulmuştur. Bedenin tamlığı üzerinden yola çıkılan araştırmalarda, bedensel açıdan farklılıkları olan sanatçılar ve ortaya koydukları yapıtlar ele alınmış, bunun dışında sanatçıların çalışmalarına konu olan bedensel açıdan farklı bireylerin yer aldığı sanat yapıtları incelenmiştir. İncelemeler sonucu ötekileşme kavramı kapsamında oluşturulan çalışmalar, ötekileştirilen bireylerin beden yapılarının temsili olarak ele alınan heykel ve rölyef çalışmalarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, what is basically considered is the reflection of the concept of the other and the body. As a focal point, the handling of the concept of otherness over the body has been examined. Differences in body characteristics of individuals who are alienated in society are emphasized. The emphasis was put over the cases in which the population as a whole is considered normal and individuals with distinctly different characteristics are regarded as abnormal. The situations in which individuals labelled as abnormal thus alienated depending on their physical properties and the reactions aroused in the majority of the society have been studied. In the research proceeding on the way of the wholeness of the body, the artists who have differences in terms of the body and the works they created are handled and besides the art works that individuals having different body forms became subject matters for the productions of artists have been investigated. As a result, studies shaped within the framework of the concept of alienation are the work of sculpture and relief studies which are considered as the representation of the body structures of the alienated individuals.