Osmanlı seramik sanatında Çin etkili motifler
China effective motifs in ottoman ceramic art
  1. Tez No: 488681
  2. Yazar: SAMET BEDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ÖZKUL FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezde, Osmanlı seramik sanatında Çin porselenlerindekilere benzerlik gösteren motiflerin renk, kompozisyon ve form özellikleri üzerinde durulmuş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Yurtdışı müze kataloglarından ve bu alanda yazılmış kaynaklardan benzerlikleri en uygun biçimde gösterebilecek şekilde seçilen Osmanlı seramikleri ve Çin porselenlerinden oluşan 39 eser incelemeye alınmıştır. Bu çalışmayla incelemeye alınan Osmanlı seramiklerinin Çin porselenleri ile motifler ve form bakımından büyük benzerlik gösterdiği görülmüştür. Renk özellikleri bakımından da büyük benzerlikler olduğu görülmüş fakat Osmanlı seramiklerinde daha fazla renk kullanılma eğilimi gözlemlenmiştir. Çalışmamızda, Geleneksel Türk sanatları içerisinde önemli yeri olan seramik sanatında kullanılan motifleri, renkleri, ve form özelliklerini inceleyerek bu seramiklere dönemin siyasi ve kültürel ilişkileri sonucu uzak diyarlardan Türk topraklarına kadar gelmeyi başaran Çin porselenlerinin Osmanlı seramik sanatına olası etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines and compares the similarities of color, composition and form of Chinese pottery motifs in the Ottoman pottery art. Abroad museum catalogs and written sources about the subject had been used to examine 39 artpieces of Ottoman and Chinese pottery. In this examination, it's been made clear that there are big similarities in form and motif between Chinese and Ottoman pottery. There are similarities in color features as well but Ottoman pottery seems to have a tendency to be more colorful. In our research, by examining the motif, color and form characteristics of pottery art that has an important role in traditional Turkish arts, it's been tried to understand the effects of Chinese pottery on it, Chinese pottery that had managed to travel to Turkish culture from far lands due to the era's political and cultural relations between two countries.