Libya ghadames geleneksel özel gün kadın giyim kültürünün incelenmesi
Li̇bya analysi̇s ofghadames tradi̇ti̇onal speci̇al day woman clothi̇ngculture
- Tez No: 488680
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giyim, ülkelerin sosyal statüsünü, örf, adet ve geleneklerini, mirasını ifade eden en hayırlı lisandır. Geleneksel giyimlerin çok yönlü halk folklor materyalleri olduğunu söylersek abartmamış oluruz. Bunlar insan hayatı boyunca gereksinim duyduğu obje ve ritüellerdir. Birçok toplumsal, ekonomik, kültürel göstergeler hakkında çıkarımda bulunur. Giyen kişinin mensup olduğu toplumsal tabaka ve konumu, mesleği, cinsiyeti, yaşı hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Geleneksel giyimler farklı kuşaklarla kullanılıp aktarılan en önemli materyalleri ortaya çıkarmaktadır. Renkleri ve şekilleri her ne kadar farklı olsa da milletin geçirmiş olduğu dönemler, gelenek ve görenekler, farklı hayat tarzı kumaş üzerinde nakş edilip, aktarılmaktadır. Orijinallik; kültürel mirasa dönmeyi ve aktarılan mirasın hedeflenip onların bilinçli araştırılması ile istifade edilmesinde saklıdır. Araştırmada, Libya'nın Ghadames şehrinde kullanılan geleneksel kadın giyim kuşam örneklerinden, beş adet geleneksel giyimini, on üç adet giyim parçalarını ve on dokuz adet geleneksel aksesuarı incelenmiştir. Üste giyimler ve aksesuarlar incelenerek; giyim kuşamlarda, kullanılan malzemeler, kumaş ve malzeme, renk, model, kalıp, kesim, desen, dikim teknikleri ve süsleme özellikleri açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca giyimlerin resimlerine yer verilip, teknik çizimleri yapılarak 1/5 ölçekle kalıp çizimleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Clothing is the most beneficial language that expresses the country's social status, morals, customs and traditions. We would not exaggerate if we say that traditional clothing is a versatile folklore material. These are the objects and rituals that people need throughout their lives. It draws conclusions about many social, economic and cultural indicators. Information is gained about the social layer and position in the society, the occupation, gender, age of the person wearing it. Traditional clothing reveals the most important materials used and conveyed by different generations. Although the colors and shapes are different, the periods, traditions and customs that the nation has spent are embroidered on different life style fabrics. Originality; cultural heritage is preserved in the way it is benefited by the conscious exploration of the goals of the heritage and the return. Originality; cultural heritage is preserved in its return and the heritage that is transmitted is being exploited through conscious exploration of the targets to be targeted. By studying apparel and accessories; clothing, fabric, color, mold, cut, pattern, sewing techniques and decoration properties were evaluated. In addition, photographs of clothes were given, technical drawings were made and drawings of molds were prepared with 1/5 scale. In this study, five traditional clothing, thirteen clothing items and nineteen traditional accessories were examined from traditional women's dresses used in, Libya.