Türkiye'de gayrimenkul sermaye iratlarının beyanı ve vergilendirilmesi
Declaration and taxation of real estate capi̇tal funds in Turkey
- Tez No: 488702
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ SARILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de son zamanlarda hızla büyüyen inşaat sektörünün yanı sıra, mükelleflerin gayrimenkulden elde ettikleri gelirlerde önemli bir artış gözlenmiştir. Bu çalışmada 'Gayrimenkul Sermaye İratlarının Beyanı ve Vergilendirilmesi' konusu ele alınmıştır. Ayrıca seçilmiş olan diğer ülkelerde gayrimenkul sermaye iratlarının nasıl vergilendirildiği, benzerlikleri ve farklılıkları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde gayrimenkul sermaye iradı mükellefleri, gayrimenkul sayılan mallar ve haklar açıklanmıştır. Gayrimenkul sermaye iradının diğer gelir unsurlarıyla arasındaki ilişki incelenmiştir. Diğer gelir unsurlarıyla gayrimenkul sermaye iradının beraber elde edilmesi durumunda dikkat edilmesi gereken hususlar açıklanmıştır. İkinci bölümde gayrimenkul sermaye iradında hasılatın tespit edilmesi, hasılattan indirilebilecek giderler ve yöntemleri, konut istisnası uygulaması, yıllık beyannameden indirilebilecek giderler, gayrimenkul sermaye iradının kaynaktan vergilendirilmesi, gayrimenkul sermaye iradında zararın doğması halinde yapılan işlem, defter, kayıt ve belgelerin saklanması ve ev kirasız-para faizsiz uygulaması örnek uygulamalar yardımıyla açıklanmıştır. Son bölümde, ilk olarak yıllık ve muhtasar beyanname açıklanmış, sonrasında kaynakta vergilendirme yöntemi ayrıntılı bir şekilde örnekler yardımıyla anlatılmıştır. Daha sonrasında vergiye tabi gelirin nasıl beyan edilmesi gerektiği ve beyan edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar, gayrimenkullerin vergilendirilmesi ve beyanına ilişkin örnekler verilmiştir. Son olarak, seçilmiş olan ülkelerin gayrimenkul sermaye iradını vergilendirme sistemleri ulaşılan bilgiler yardımıyla açıklanıp Türkiye ile farkları değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gayrimenkul, Gayrimenkul sermaye iradı, Beyan, Vergilendirme
Özet (Çeviri)
In addition to the rapidly growing construction sector in Turkey, a significant increase has been observed in the income generated by real estate taxpayers. In this study 'Taxation and Declaration of Real Estate Capital Funds' was discussed and examined in detail. Besides, the way in which real estate capital gains are taxed, similarities and differences are discussed in detail in other selected countries. In the first part of the study, immovable property holders, immovable property and rights are explained. The relation between other income elements of real estate capital income has been examined. The matters to be considered when real estate capital gains are collected together with other income elements are explained. In the second part, the determination of the revenue in real estate capital, the expenses and methods that can be deducted from the property, the application of the housing allowance, expenses that can be deducted from the annual declaration, the taxation of the immovable capital income from the source, the transactions made in case of damages in real estate capital, interest-free application is explained with the help of sample applications. In the last part, the annual and conclusive declaration is explained first, then the method of taxation in the source is explained in detail with the help of examples. Later, it is explained how taxable income should be declared and the matters to be considered when declaring. Finally, the methods of taxation of the immovable property rights of the selected countries are explained with the help of the information obtained and the differences with Turkey are evaluated. KEYWORDS: Real Estate, Real Estate Capital Income, Declaration, Taxation