Türkiye'de gayrimenkul sermaye iratlarının vergilendirilmesi ve sonuçları
- Tez No: 99765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Çalışmamızda, gelir vergisi kapsamındaki yedi gelir unsurundan biri olan gayrimenkul sermaye iratları ele alınmıştır. Gayrimenkul sermaye iradı, Gelir Vergisi Kanunu'nun 70. maddesinde yazılı mal ve hakların kiralanması sonucu elde edilen gelirleri ifade eder. Üzerinden gayrimenkul sermaye iradı elde edilen mal ve hakların oldukça kapsamlı olması ve bunlardan bir kısmının da gayrimenkul niteliğinde olmaması dolayısıyla bu iratların vergilendirilmesi zorlaşmaktadır. Diğer taraftan, gayrimenkul sermaye iratlarında vergi kayıp ve kaçakları oldukça fazladır. Bunun en önemli nedeni, gelir idaresinin bu alanda otomasyona geçememesi ve bu yüzden de etkin bir vergi denetiminin yapılamamasıdır. Çalışmamızda, gayrimenkul sermaye iratlarının vergilendirilmesine ilişkin ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde, gayrimenkul sermaye iratlarına konu olan mal ve hakların tanımları yapılmıştır. Gayrimenkul sermaye iratlarına ilişkin mevzuattaki son gelişmeler ve bunlara ilişkin eleştiriler çalışmamızın ikinci bölümünde tartışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise vergilemenin sosyal, hukuki ve mali sonuçları üzerinde durulmuştur. IC YÜKSEKÖĞRETİM KülULO MtâMâKtm m mmM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study, real property income which is the one of seven income elements, was analysed. Real property income is the income in relation to let property indicated in Income Tax Law. The property, which provides real property income, is extremely comprehensive and some of these properties are not the characteristic of real property. For this reason, they are very difficult to be taxed. Moreover, tax evasion and loss of tax are extremely extensive. The most important reason of the tax evasion that Income Administration does not apply automation in this area and for this reason, effective tax auditing does not applied. In our study, the taxation of real property income was explain in detail. In the first chapter, property related to real property has been defined. In the second chapter, recent developments and critiques in the tax code was examined. The third chapter, focuses on social, legal and fiscal result of taxation.